| RealKing01 a întrebat:

Cam cate ore tine benzina unei masini auto? Stiu ca exista si ulei de motor pentru a evita sa mergi sa faci plinul la benzinarie

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cati ani ai, baietas?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic sa revizuiesti cunostintele tale despre masini si pe urma sa pui intrebari

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Unii dintre voi aveti niste intrebari, de ma faceti sa cred ca nu sunt din domeniu.
Benzina unei masini auto tine destul de mult, nu se strica in cateva ore. Daca mergi cu masina, se consuma, dar acolo e vorba mai mult de kilometri, decat de ore.
Un raspuns potrivit pentru tine, ar fi urmatorul: majoritatea masinilor pe benzina, au rezervoarele cu o capacitate medie de 55 de litri (sa zicem). Iar consumul masinilor des intalnite la noi in tara, este intre 5 litri/100km, si 14 litri/100km, consumul mic fiind obtinut la deplasari lungi, cu o viteza medie de deplasare de 65km/h, iar consumul mare fiind obtinut la deplasarile mai scurte, mai ales in oras, unde media de viteza pe calatorie iese undeva pe la 20-30km/h. Timpii fiind calculati de la momentul plecarii, pana la sosirea la destinatie, cu tot cu momentele de stat pe loc.
Astea fiind spuse:
5 litri/100km cu viteza medie de 65km/h, inseamna consum de 3, 25 litri pe ora. 55 de litri iti vor ajunge pentru 24 de ore si vreo 25 de minute.
14 litri/100km cu viteza medie de 20km/h inseamna 2, 8 litri pe ora, deci rezervorul de 55 litri iti va ajunge pentru 19 ore si 40 de minute (aproximativ).
Deci, benzina unei masini te poate tine undeva mai mult sau mai putin de 20 de ore de circulat, fie ca te invarti prin oras, sau pleci departe.
Referitor la uleiul de motor, nu exista niciunul care sa iti scada considerabil cantitatea de benzina consumata, exista doar uleiuri potrivite pentru motorul pe care il detii, si uleiuri care nu asigura buna functionare a motorului, drept urmare conduce la pierderi de putere, consum marit de combustibil, si uzura ridicata.

| Wr3nch a răspuns:

Daca crezi ca poti folosi ulei de motor ca si combustibil recomand sa ramai pietonlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa te si pisi in rezervor la o adica, daca ai o urgenta si ramai cu masina in pana prostului. Ca merge si cu pisat, ulei, ce ai la indemana, cola daca ai, cu fanta nu merge.

| Paul754880338 a răspuns:

Cred ca trebuie sa iti citesti cu atentie intrebarea si sa o reformulezi. Tu nu crezi?

| jorjet68 a răspuns:

Depinde de viteza cu care circuli