| RealKing01 a întrebat:

Cam ce iti trebuie pentru a schimba capacele rotii unui autoturism, pentru a schimba o roata, pentru a schimba farurile etc.?

Răspuns Câştigător
| Valyasdfg a răspuns:

1)Deci pentru capace: acum depinde dacă le ai prinse în curea de-aia de plastic le poți tăia cu foarfeca, dacă sunt prinse în cleme pe interior atunci ai nevoie de o șurubelniță ceva ascuțit să poți împinge de acele cleme

2) pentru a schimba o roata: cric să ridici mașina, cheie pentru șuruburi sau pistol de-ala cu bătaie ce este folosit in service.uri, și unpic de puterelaughing))

3)ca să schimbi farurile, depinde care faruri pe față sau pe spate, pe față ridici capota și șuruburile se văd, aici ai nevoie de șurubelniță dreapta și stea, acum vezi tu...le desfaci și după trebuie scos o mufă din far, dupa aia s-ar putea să aibă ori cleme ori șuruburi, le desfaci și ai ajuns la becuri, ok....la cele de pe spate deschizi portbagajul și în laterale în zona farurilor vezi un fel de portiță o desfaci cu degetele și ajungi la faruri, sunt vreo 3-4 piulițe de plastic, aici ai nevoie de mână, bagi mâna acolo și le desfaci, după aia la fel, ai o mufă și o scoți acum nu știu. sunt unele autoturisme ce au o clemă la mufa farurilor acolo le desfaci cu șurubelniță mică dreaptă, ok, după o să vezi scheletul prins de sticla farului, îl desfaci cu șurubelniță stea, și ai ajuns la becuri, succes, acum vreau fundă!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sa schimbi o roata,capac la roata,masina este dotata cu asa ceva,adica cu sculele necesare pentru ca orice om, oricine conduce acea masina sa poata face lucru asta.
Asta este trusa aia cu crik, cheie si o surubelnita ce mai e acolo.
Referitor la faruri si mai stiu eu alte piese sa le demontezi, ai nevoie de ceva chei fixe, tubulare, de ceva surubelnite.In general cheile fixe sau tubulare, inelare undeva de la marimea 8 in sus pana pe la 21-24 mm, cam aia ar fi.Asta asa pentru tine in caz ca vrei sa schimbi ceva personal si te pricepi sa surubaresti.
Daca vrei sa te ocupi de reparat,atunci trebuie mai multe scule,si mai mari si mai mici,si mai sutiri si mai groase, si mai lungi si mai scurte si drepte si indoite si etc.

Acum cum le schimbi daca nu ai mai facut asta? Simplu. Urmaresti pe Youtube, cauti in romana sau engleza, in engleza gasesti orice chestie si iti arata video exact cum se face pas cu pas, ce anume ai nevoie, ce chei ce materiale.

| xerxes1 a răspuns:

Vointa,si o tubulara de 17.

| Quassaar a răspuns:

Pai evident scule si un "pic" de pricepere. Depinde de complexitatea lucrarii. Gasesti pe Youtube video-uri explicite cu absolut orice. Succes! In cazul tau sunt un pic pesimist, te sfatuiesc sa nu faci pasullaughing