| alex495 a întrebat:

Cam ce procedeu ar trebui urmat pentru a monta cardan pe o masina cu tractiune fata? Ce ar trebui inlocuit mai exact si cat ar dura in ore toata treaba

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot ce inseamna punte spate, podeaua masinii diferentiale samd... probabil inseamna zile intregi de munca

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba la un servis auto, acolo gasesti si oameni care stiu.

| xerxes1 a răspuns:

Trebuie inlocuita cutia de viteze cu una care are iesire separata pentru punte spate cu cutie de transfer.Se demonteaza toata puntea spate si se inlocuieste cu alta specifica pentru tractiune integrala cu diferential si planetare.
Apoi se monteaza cardanul.
Ar mai fi loc si pentru un sistem haldex care sa cupleze puntea spate progresiv doar cand este nevoie.
Daca ai masina donatoare in cateva zile se poate face.

| alex495 explică (pentru xerxes1):

Ce e un sistem hadlex? Si prin masina donatoare te referi la o masina la care gasesti piese usor?

| alex495 explică (pentru xerxes1):

Altii au pus cardan pe dacia 1300, cat de greu poate fi pe un golf de ex rolling on the floor

| xerxes1 a răspuns (pentru alex495):

Trebuie sa cauti un Golf 4x4 ieftin si sa il transformi in masina donatoare de organe.Este mult mai simplu deoarece se va potrivi totul.

| alex495 explică (pentru xerxes1):

Era un exemplu. Sa zicem ca vreau sa fac un logan 4x4. Nu ai de unde sa iei logan 4x4

| relian a răspuns (pentru alex495):

Pui daca schimbi transmisia omule ce e atata de greu sa intelegi? Toata transmisia trebuie schimbata si nu cred ca o sa iesi ieftin. Unde pui poate se modifica si ceva la evacuare, nu stiu exact dar cardanu pe unde trece trebuie sa fie loc liber, daca ai ceva in drum evacuare alea trebuiesc redesenate, refecute si asa mai departe.Greu nu-i, dar te costa, orice se poate face dar intrebarea este merita? Cauta si intreaba pe aia cat te costa manopera, apoi cauti transmisie vezi cat costa, faci un calcul, mai adaugi acolo cateva procente in plus si ala e pretu. Apoi vezi daca merita sau nu.

| alex495 explică (pentru relian):

Intrebam pentru mine, nu neaparat sa fac. Chiar eram curios care e procedura, ce se schimba etc.

| relian a răspuns (pentru alex495):

Daca trage fata ce faci dai jos planetarele cine iti tine rotile din fata? Cand ai planetare ai altfel acolo barele alea facute sau cum sunt prinse,iar la celer care trag spatele rotile in fata sunt prinse altfel, deci trebuie modificari si la roti, dai jos planetarele, pui transmisie pentru spate, ca altfel nu ai cum sa folosesti aceiasi transmisie, nu ai unde prinde cardanu.Acum depinde si cum este asezat motoru transversal lau longitudinal, dar bine ar fi vorba cuiva pe aici sa ai o masina exact ca a ta si la care trage spatele si e f usor de luat de pe una pus pe cealanta.Pt unia care au mai facut nu-i mare chestie.Eu sincer nu as face asa ceva ca nu cred ca merita, adica cu banii aia bagati probabil iti cumperi una deja care trage spatele si stii ca e facuta asa din fabrica, e legala, n-o sa ai probleme de nici o natura.Multi sunt asa impresionati cand vad cate o chestie, dar pana la urma cu o masina ce faci? Te duci la munca, te plimbi pe ici colo, mergi la cumparaturi, ca urmare orice masina asa cum e facuta ea din fabrica e ok pentru nevoile unui om sau familii.Mai vad unia care fac la fel cu casele si cu alte chestii, aia sunt bani irositi, asa ca tea incantat nu stiu ce chestie, si poate mai tarziu o iti dai seama ca nai rezolvat nimic, decat ca ai aruncat ceva bani ce te-ai chinui sa-i produci.Vad f multa lume care isi fac tot felul de briz brizuri pe la case, prin case chestii ce sincer nau nici o utilitate, asa si cu masinile imi schimb transmisia sa merg cu masina exact cum mergeam si inainte, doara ca inainte aveam banii aia in buzunar, acu nu-i mai ai ca na ai vrut sa vezi cum e sa mergi cu spatele laughing

| alex495 explică (pentru relian):

Gaseste tu un logan cu transmisie spate... Nu cred ca poti pune de pe duster

| relian a răspuns (pentru alex495):

Man sa modifici o masina in halu asta si sa-i adaugi de la tine una alta eu zic ca aia nu mai e masina, eu cel putin nu as face asa ceva.Am spus ce trebuie sa se faca sa schimbi tractiunea, acum ca poti sa faci o masina sa si zboare poti, nimic nu-i imposibil, dar una este sa o faca un fabricant din proiect alta sa o faca nea gigel in fundu curtii.Una e sa masori sa construsti ceva folosind lasere de msura de la inceput alta e sa masori cu metru laughing nu zic ca nu merge dar pentru mine aia nu mai e masina, nu ai cum tu sau oricare service sa faca ceva ca ala in fabrica.