| GicaGigekGica a întrebat:

Cand au trecut oamenii de la carute la masini cu ardere interna au fost masinile electrice la mijloc. Acum iar masini electrice si de aceea eu cred ca masinile pe hidrogen vor fi in viitor. Astea electrice sunt doar de trecere si polueaza la fel ca una pe benzina... Voi ce parere aveti? Masinile pe hidrogen chiar ca nu polueaza.

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu polueaza la fel cele electrice dar vor polua cu a lor litiu in momentul in care se vor aduna tone de astfel de acumulatori.
Si eu sunt de aceeasi parere ca masina viitorului este cea pe hidrogen, dar nu se stie ce alt tip de "combustibil" va mai aparea pana atunci.
Ai sarit peste cateva etape primele masini nu au fost pe ardere interna ci pe ABURI, au mai fost apoi masini pe ARC, da ati auzit bine pe arcuri.

| darrio2007 a răspuns:

De unde stii ca au fost electricele, intre carute si masinile cu motoare cu ardere interna?

| GicaGigekGica explică (pentru darrio2007):

Pentru ca in trecut printre primele masini erau cele electrice.
Acestea sunt convins ca nu vor rezista prea mult nici acum din cauza ca nu exista modalitati de a stoca multa energie electrica in ceva mic. Si confectionarea bateriilor sau producerea de electricitatea polueaza foarte mult...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ma uit pe aici si-l vad pe unul zis "doctorandus". Pe vremuri ce-i care urmau sa-si dea doctoratul asa se numeau dar erau inteligenti. Asta... Hidrogenul se obtine prin electroliza apei (hidroliza) si nu necesita carbuni, petrol sau... balega de muflon. Chestia ca operatiunea este prea scump de obtinut si este periculos in caz de incendiu. Sunt tentative si a circulat si in Bucuresti un autobuz cu hidrogen. Acestea nu polueaza dar ar fi costuri mari pentru intretinerea lor.

| GicaGigekGica explică (pentru Salontanul):

Dar cu timpul tehnologia va avansa. Honda lucreaza acum sa faca o masina pe hidrogen care sa fie cat de cat accesibila.

| Salontanul a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Stiam asta doar ca se zice ca peste 10 ani si atunci va fi la fel de scumpa ca una hibrida. Cine mai apuca, o vedea. Eu nu mai apuc pana atunci.

| doctorandus a răspuns:

Dacă arzi cărbuni sau petrol pentru a produce hidrogen, sigur că poluează. Plus că hidrogenul este un gaz foarte periculos.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Nu prea știi ce e hidrogenul nu?

| GicaGigekGica explică (pentru doctorandus):

Hidrogen se poate obtine si din balega de vaca. Niste moldoveni au creat o noua metoda de a stoca hidrogenul, care nu e periculoasa. Motoarele pe hidrogen elimina apa in loc de fum, deci nu polueaza

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Ba da, stiu. Si stiu ca nu poti produce hidrogen fara aport de energie. Energia respectiva trebuie luata de altundeva. https://scoobysworkshop.com/......24x722.jpg

| PainTech a răspuns:

Cum produci hidrogen, că nu creste in copaci? Hidroliză sau descompunerea combustibililor fosili.

| GicaGigekGica explică (pentru PainTech):

Se poate obtine si din balega de vaca laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aflasem intr-un documentar ca se lucreaza la a produce un reactor pe Heliu-3 si Hidrogen ca a lui Iron Man, doar ca nu se stie cat de util va fi pentru uz personal (masini) sau daca va avea un randament bun, desi polueaza la inceput productia, totusi folosind substantele in cantitati reduse nu e atat de periculos precum reactoarele nucleare.