| Cosmin38384 a întrebat:

Când cumperi o mașină la ce te uiți?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Daca o cumperi de noua din magazin, nu trebuie sa te uiti la nimic. Ce scrie pe ea, aceea si este.
Dar daca o cumperi de la sh, trebuie sa te uiti la absolut totul.
In primul rand la documentele masinii. Adica trebuie sa aiba toate actele cu ea. De exemplu, o masina fara carte inseamna ca este scoasa din circulatie. Se vinde ieftin, pentru ca prezenta ei pe strazi reprezinta infractiune. Mai sunt si alte acte a caror lipsa te impiedica sa mergi cu ea sau sa o inmatriculezi. Toata documentatia pe care trebuie sa o aiba o masina sh o gasesti la un chiosc de acte auto. Ii intrebi pe oameni cat te costa informatiile, si asa stii ce acte trebuie sa aiba o masina sh.

La urma te duci in targ, cu un bun cunoscator de masini. Verifici sa aiba toata documentatia. Orice masina careia i se vor aduce documentele a doua zi, sa fii sigur ca aceste documente nici nu exista. Sunt oameni care au fost tepuiti de altii, si vor sa scape de teapa tepuind pe altii.
Toate sunt spalate foarte bine de iti vine sa juri ca sunt noi. Trebuie sa mergi cu aceea care iti place, ca sa vezi cum se aude si cum merge motorul. La urma o pui pe o rampa si te uiti pe dedesubt. Daca nu are sudura sau rugina, e ok.
Numai la urma dai banii; si numai dupa ce ai facut o fotografie cartii de identitate a vanzatorului; pentru ca trebuie sa stii de unde sa il iei dupa aceea daca apar probleme.

Un vanzator cinstit te va lasa sa verifici istoricul masinii folosind numarul de identificare (VIN-ul masinii): https://www.rarom.ro/? p=7455
https://inspectorauto.ro/
Exista masini aduse sau nu din strainatate si care au fost scoase din uz pentru dauna totala din accidente. Unii le-au reparat (sudat si indreptat) si le-au adus pe platforma ca sa le vanda (contrar legii); ca pe platforma au voie sa "circule".

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Carvertical pentru cei care nu au bani sa plateasca reprezentanta sa o verifice, reprezentanta loc mai bun sau un profesionist care face tuning isi da seama prin ce a trecut masina

| RAY a răspuns:

Uite https://www.4tuning.ro/......-5791.html

du-te la cumparat cu unu care are habar de ele

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu la ce te uiti, după cine te uiti, după gagicilaughing

| relian a răspuns:

Daca esti femeie te uiti la culoare laughing iar daca esti barbat doara intrebi ce motor are, sa fie cat mai mare laughing si daca vine si cu ceva gagici vorba cuiva te-ai scos

| anonimg a răspuns:

Și încă ceva.
Dacă o mașină nu are ITP-ul făcut, atunci îi spui vânzătorului că îi vei da banii numai după ce el îi va face ITP-ul.
Sunt multe mașini care au ITP-ul expirat. Și nu au Inspectia Tehnică Periodică făcută deoarece costă mult. Cu aceste mașini nu ai voie să mergi pe stradă decât dacă le pui pe platformă.

| gabicoo a răspuns:

La portofelu rămas gol!

| siriusblack98 a răspuns:

Diferente de egalitate la imbinarile dintre componentele caroseriei, urme de sudura (mai ales pe scheletul metalic din portbagaj), kilometraj, daca are sau nu scurgeri de ulei, daca pierde sau nu pierde ulei pe undeva (deschizi capota), daca functioneaza toate dotarile pe care ar trebui sa le aiba, cum porneste, cum se descurca intr-un viraj, daca se aud sau nu zgomote in mers de orice fel. Cam astea in principiu.

| Werrich a răspuns:

Te uiți pe VerticalCar ca să nu fi fost reparata de samsari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai te uiti la tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La culoare in primul rand. Sa fie rosie sau neagra, dar preferabil rosie.
Daca imi place culoarea si daca e frumoasa o cumpar. Si as prefera una automata, cica e mai usor de condus. Si sa aiba gemulet deasupra capului si scaune din piele, preferabil tot rosii.

Dupa as cumpara huse din blanita pentru volan si pentru schimbatorul de viteze, braduti parfumati si folii auto.

| Adrian5575 a răspuns:

Sa nu aiba 10 proprietari in carte, sa nu fie putregai, sa nu scoata fum ca o mocanita, sa aiba vasul de antigel curat, sa nu fie plin motorul de ulei, sa aiba actele ok, sa mearga motorul rotund, sa intre frumos in viteza etc.

| badpanda a răspuns:

La ce vrei, oricum daca nu ai experienta nu -ti dai seama de nimic.

| KR0NSTADT a răspuns:

Nu-i treaba ta.

| Cosmin38384 explică (pentru KR0NSTADT):

Avem ceva probleme prietene?

| Lamar a răspuns:

La aspect, abia dupa la specificatii.