| GabrielSGI a întrebat:

Cand cumperi o masina sh inmatriculato ro ce taxe trebuie sa platesti in afara de impozit si asigurare?

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Când schimbi propiatarul:
Mergi la RAR pentru autentificare cam 100ron
preţ certificat înmatriculare
Preţ numere

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca masina e inmatriculata in ro deja trebuie sa platesti

RCA pe numele noului proprietar
taxa de inamtriculare (40ron)
taxa de certificat (60 ron)
autentificarea la RAR (120 ron)
80 ron daca vrei sa iti pui numere preferentiale. daca le pastrezi pe cele vechi nu mai platesti nimic.

si daca masina nu are platita inca rovinieta si vrei sa iesi din localitate o platesti. daca o are platita de vechiul proprietar nu mai e nevoie pentru

| djhateme a răspuns:

Daca masina este deja inmatriculata in Romania,singurele taxe in afara de RCA, Impozitul la primarie, mai ai de platit rovinieta, si o data la doi ani, sau trei nu mai retin exact ITP.parca astea erau toate.

| GabrielSGI explică (pentru djhateme):

RCA-ul este asigurarea, nu?