| anonim_4396 a întrebat:

Cand stau cu masina la semafor / pe loc dar motorul sa fie pornit se tot aude un fel de tacanit constant dinspre motor, nu foarte tare, dar nici prea placut cand stai bara la bara cu muzica oprita. cam ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| Chezz a răspuns:

E benzina proasta asa patesc si eu la audi 2.0. Admisia face asa. Daca bag benzina de ex de la MOL face urat, iar daca bag de la Petrom, OMV si Rompetrol nu mai suna nimic. Incearca sa bagi cand este pe gata benzina 99+ si vezi daca mai suna. Bafta! Grija de unde alimentezi! Funda? xD

| anonim_4396 explică (pentru Chezz):

Pana acum am bagat numai 95 de la Lukoil. O sa incerc si la alte benzinarii data viitoare sa vad daca mai face vreun zgomot big grin
Ca sa bag de 99 zicea cineva ca trebuie sa golesc complet de benzina asta 95, sa nu se amestece, ca altfel nu iese prea bine.

| Chezz a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am audi cu motor de 2.0 115cp si am avut 20l de benzina 95 de la rompetrol Efix dupa am bagat pana la plin Alto de 99+ si nu a avut nimic deci nu crede pana nu vezi exact. Diferenta este la cifra octanica si culoar cea de 99 e mai verzuie. Deci incearca cu 99+ sau alta benzinarie. Bafta!

12 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Ai distributie pe lant sau pe curea?
In cel mai rau caz, e posibil sa ai bataie in motor, desi nu cred, daca zici ca in ture nu face asa.

| anonim_4396 explică (pentru Minks):

E pe curea, si i-am schimbat de curand curelele + rola intinzatoare

| akka4 a răspuns:

Ce motor este (benzina, diesel)?
La turatia de 2500-3000 mai ai acel zgomot? sau doar in relantiv?

| anonim_4396 explică (pentru akka4):

1.8 benzina.
In timpul mersului nu mai aud "tacanitul", doar cand stau pe loc.

| akka4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti avea o piesa ceva slaba si in relantiv sa vibreze. Fa-i o verificare si incearca sa schimbi bujiile. Se poate sa intrerupa vreuna.
Alte probleme tehnice, daca la turatie spui ca se comporta normal nu prea ar fi.

| anonim_4396 explică (pentru akka4):

I s-a facut o constatare in service si nu au zis nimic legat de bujii / altele. La partea de motor au schimbat doar curelele, rola intinzatoare si pompa de apa. Aa si nu stiu care capac pentru ca sarea ulei pe distributie.

| akka4 a răspuns (pentru anonim_4396):

La diagnoza nu iti spune daca ai bujiile uzate, ci doar daca nu mai functioneaza deloc una, doua bujii sau bobina de inductie.
In rest nu spune daca sunt uzate.
Singurul mod de a afla, ramane tot acela de a le desface si verifica.
Si a mea s-a comportat ciudat din cauza bujiilor (scadea turatia in relantiv sub minim, isi revenea), trepida; asta pana a trebuit sa schimb bobina de inductie si am zis sa verific si bujiile ca tot este desfacuta...
Dupa ce i-am pus altele noi si-a revenit complet.

Dar incearca ce a zis Chezz. Desi nu cred ca este din cauza la benzina daca spui ca i-ai bagat numai efix.

| anonim_4396 explică (pentru akka4):

Cam cat ar gadila buzunarul verificarea bujiilor si eventual pretul lor + manopera?

| akka4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Le poti verifica tu acasa.
Faci rost de o tubulara pentru bujii si de o bara cu magnet pentru a le scoate dupa desfacere (in cazul in care sunt pozitionate "urat" sa spun asa, si nu le poti scoate).
Dar daca gasesti tubulara speciala pentru bujii, scapi de magnet, deoarece ele au un cauciuc care fixeaza bujia in chee.
Le desfaci si indicat ar fi sa le schimbi daca sunt uzate.
Un pret nu stiu exact sa iti spun, pentru ca eu nu le-am schimbat in Romania.

| alexanonimu a răspuns:

Poate sa fie de la scut trepidatiile motorului bat in scut cred... nu stiu exact