| andrei099686086 a întrebat:

Cand virez stanga sau dreapta imi curge un lichid rosu prin radiator. De la ce e?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca treaba asta se intampla cand masina e pe loc, cu motorul pornit, ai o conducta de la servodirectie fisurata. Poate fi conducta de tabla, ori furtun.

| Kron5tadt a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Conducta de tabla? N-am auzit pana acum. Chiar exista?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Kron5tadt):

Nu e chiar corect termenul, ma refeream la conductele din otel subtire, ori aluminiu.
Ele au grosimea tablei, dar probabil sunt facute prin alt procedeu, nu din coli de tabla.
De la pompa de servodirectie, majoritatea masinilor au acest tip de conducte fixe, fie pe langa radiatoare, fie pe motor, spre caseta de directie. Doar in zonele cu vibratii se folosesc furtune.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Radiator rănit?

vezi nu scade nivelul de lichid din rezervor?

| Hammurabi a răspuns:

Poate fi de la servodirecție. Pierde pe undeva lichidul de la servodirecție.

| Kron5tadt a răspuns:

Prin care radiator?