| cascadoryes a întrebat:

Care ar fi motivul daca un proprietar care isi vinde masina nu ofera fiscal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi doua motive:
1. Certificatul de atestare nu este obligatoriu, in locul lui poate fi folosita fişa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, semnată de fostul şi noul proprietar, vizată de organele fiscale competente ale autorităţilor administraţiei publice locale (citat din Ordinul MAI nr. 1501/2006). Daca prezinta aceasta fisa nu mai este necesar certificatul de atestare fiscala.
2.Are datorii la fisc si nu se duce sa obtina certificatul.
Daca nu prezinta actele necesare nu cumperi de la el si, daca vrea neaparat sa vanda, le va prezenta.
Sfat: nu cumpara pe promisiuni ca iti va da in viitor toate actele necesare sau pastreaza o parte din pret ca garantie a acestora.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil are datorii la stat si nu are cum sa obtina documentul necesar!
Nu cumpara fara certificatul de atestare fiscala!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce mai multe ori are datorii la stat