| Cristian226 a întrebat:

Care ar putea fi cauza pentru care mașina intra greu în viteza 1? Când pornesc motorul și plec de pe loc intra bine dar apoi de obicei când opresc la primul stop parca blochează ceva maneta pe liber. La celelalte viteze intra bine iar la a 1 a intra bine când sta mașina mai mult pe loc dar asa când opresc la un stop sau o cale ferata intra greu în a 1 a dar nu întotdeauna se întâmplă. Am un Passat B6 din 2006.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu s-a schimbat niciodata uleiul la cutia de viteze, cine stie ce morman de petrol intarit e acolo. Fluidele care trebuie schimbate si raman neschimbate se intaresc pana cand va fi imposibila functionarea adecvata a mecanismului

| zilog a răspuns:

Uzură gata și-a trăit traiul șî-a mâncat mălaiul
începând cu ambreajul si acel disc care apasă pe ambreaj și-a pierdut din propietăți șî elasticitate plus faptul că tu acolo in cutie ai niste rotițe dințate care sunt prinse intre ele si acel dispozitiv gata amin aleluia cât doreai sa te țină un pissat!?

| badpanda a răspuns:

Trebuie reglata timoneria.

| Irinelp a răspuns:

Schimbătorul de viteze și (sau) ambreiajul sunt defecte, ar trebui dusă mașina în service pentru verificări.

| randomgui a răspuns:

Este de la cutie, posibil de la sincroane, du te la un mecanic, nu e o diagnoza prea mult