| eu012345 a întrebat:

Care dintre aceste doua vehicule are stabilitate mai mare in curba, la viteza mare, o masina sau o motocicleta?

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

O intrebare buna, oricum un raspuns cert nu iti putem da, deoarece fiecare masina/motocicleta are o anumita dimensiune, in mod normal masina are o mai mare stabilitate in curba la viteze ridicate dar aici depinde doar de dimensiunile masini, daca e o masina robusta lunga si totusi lata, da ai stabilitate mai buna decat cu o motoclicleta, dar daca e o masina mai mica gen Matiz ai cele mai mari sanse sa te rastorni...
Pe scurt o masina normala ca dimensiuni are o stabilitate mai buna decat o motocicleta.

| Alex_Alecs_1999 a răspuns:

Ambele pot avea stabilitate, depinde cum abordezi curba, cred. La masina poate conta si tractiunea in stabilitate.