| Wenttmann a întrebat:

Care dintre următoarele masini mă duce mai mult la cheltuieli: Bmw seria 5 sau audi a6, ambele 2007-2010. Vreau sa stiu la care din ele costa mai mult reparațiile, consumul, taxa anuala, etc.

Răspuns Câştigător
| LisaZafre a răspuns:

Ambele papa bani happy doar ca din ce stiu eu de la prietenul meu, daca mergi la reprezentanta BMW si ai nevoie de o piesa de ex, piesa respectiva are acelasi pret indiferent pentru ce model ai nevoie pe cand la Audi pretul creste in functie de model plus ca cei de la Audi sunt marlani, daca duci masina in service la ei si ai stricata doar o piesa de ex, ei iti schimba vreo 2, 3, 4. si tu le platesti ca de, ei spun ca "trebuie" schimbate si alea laughing)

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru LisaZafre):

Ti-a dat funda degeaba, esti afoana rau când vine vorba de service-uri.La toate reprezentantele se practica treaba asta si la majoritatea serviceurilor.Si aia ca la Bmw o piesa costa la fel indiferent de model e o cretinitate nemarginita.Schimba distributia la seria 3 e46 si apoi la seria 6. Ia vezi, mai e acelasi pret? Sau intre seria 5 si x6 e o diferenta mare de pret la destule chestii.E adevărat ca preturile sunt mai apropiate intre ele la multe chestii, dar nu identice si nu indiferent de generatie.

| Wenttmann explică (pentru ȘefuLaValută):

Imi pare rau ca nu ti-am dat funda.

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru Wenttmann):

Nu-i vorba de funda ci de faptul ca dau unii niste raspunsuri....noaptea mintii doar pentru a avea si ei un raspuns castigator

| LisaZafre a răspuns (pentru ȘefuLaValută):

Eu am zis ce am inteles de la alte persoane cu scopul de a ajuta cu o opinie persoana care a intrebat, nu am cerut funda. Tu daca stii mai multe, ajuta omul care a pus intrebarea, nu critica pe altii, expertule :*

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru LisaZafre):

Trebuia sa specifici ca il sfatuiesti din auzite.Ai zis-o de parca ar fi fost experienta ta, experto!

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum ai crede ca putem sa iti spunem care masina consuma mai mult cand nici nu zici despre ce motoare, ce stil de condus vorbim samd...

taxa anuala? ce e aia nu exista asa ceva.

la urma urmei compari doua masini premium din aceeasi clasa, intretinerea este asemanatoare

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Amandoua sunt 2 gauri negre in buget inutile. Trebuie sa fii hot sau nebun ca sa intretii asa ceva...

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Sa mori tu? Dar ce preturi extraordinare crezi tu ca presupun?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru ȘefuLaValută):

Pana si un stergator de parbriz sau un bec de far costa cvadruplu fata de o masina ''de rand''. Asemenea masini se intretin la reprezentanta, altfel e ca si cum ai petici o camasa Armani. Daca ai belele cu ea nici nu vreau sa ma gandesc la ce costuri poti sa ajungi. Dar de ce sa ai propria ta locuinta si sa mergi cu o masina normala cand poti avea Benveu, manca paine cu zacusca si dormi pe scaunul soferului.

| Wenttmann explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ai si tu dreptate dar daca eu imi permit o astfel de masina care-i problema?

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Altul ca reprezentanta.Sunt zeci de locuri in Romania si mii in lume unde mai degraba duci masina la un baiat priceput sau la un service unde stii ca se face treaba decat la reprezentante.La unele Bavaria motors sau ada motors(importatori bmw si Audi) e ceva de speriat.Nu sunt in stare sa repare masinile din grupul lor apoi pe altele cum tot am vazut ca merg unii cu diferite marci.Si sunt destui oameni in tara asta care isi permit nu trebuie sa fii hot in niciun caz.Nu ai intalnit tu probabil.Ieftine nu sunt deloc dar nici exagerat de scumpe.Doar anumite chestii care cand se strica....mai bine alta

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Wenttmann):

Fiind roman (nu neamt sau austriac), problema e de ce iti permiti? laughing Ori ai o afacere de succes (procentul romanilor aflati in situatia asta este destul de mic) si atunci tot respectul, ori a vandut bunica pamant la tara si ti-a lasat mostenire cateva zeci de mii de euro bune (si tu in loc sa-i investesti ii spargi pe o masina, ca o masina nu este o investitie) ori ai afaceri necurate si nu stii cum sa speli mai repede banii negrii.

| Wenttmann explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Mă jignesti cu "afaceri necurate", masina mi-o cumpără parintii ca isi permit, altceva?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Wenttmann):

Nu mai am ce sa adaug, am zis tot ce aveam de zis.

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ori nu e treaba ta frustratule si ajuta-l cum poti ca aici nu e ancheta.Sunt atatea variante prin care isi poate permite sa o intretina si sa o cumpere, te gasesti tu la toti care vor o masina mai scumpa sa ii cercetezi de unde au bani. Urata natie de om!