| anonim_4396 a întrebat:

Care dintre următoarele mijloace de transport credeți că este cel mai riscant într-un oraș aglomerat, precum București sau Timișoara:?
- mașina
- motocicleta
- bicicleta
Eu consider că motocicleta.
O compar cu acele patine cu rotile pe mijloc. big grin
Dacă nu ținem balansul ne putem dezechilibra și accidenta grav.

Răspuns Câştigător
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

OMUL.Căci el este cel care conduce, manevrează, controlează acele vehicule.Omul și doar omul este responsabil de riscul la care el însuși se supune și apoi și pe ceilalți participanți la trafic.Cine conduce cu neatenție,cine calcă pedala de accelerație,cine conduce acele vehicule în stare de ebrietate, drogat, sau cu starea de sănătate deteriorată? OMUL. Dacă am ține cu adevărat la viața noastră și a celor din jur am fi mai atenți și am respecta regulile de circulație, căci de aceea există pentru a putea fi ordine în trafic, căci dacă am face fiecare ce ne taie capul ar fi un haos.

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Toate variantele. Fiind multi paranoici in trafic necivilizati cel mai bun e bus sau metro

| ROB3RT89 a răspuns:

Motocicleta si bicicleta!

| RobertMoon a răspuns:

Motocicleta pentru că ești tentat sa mergi cu viteză mare, iar daca te lovește cineva ai șanse mai mari să mori decât în mașină unde ești protejat de impact de caroserie. Și bicicleta este destul de periculoasă pentru că e vehicul lent și e greu să eviți un impact pentru că nu ai accelerația motocicletei. Tataie merge zilnic cu bicicleta prin București de peste 20 de ani și nu a avut niciun accident, depinde și de noroc sau ghinion; poți să mori în orice vehicul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trotineta clar

| sierra1 a răspuns:

Trotineta de ce n-ai inclus-o? ce cea-mai-cea

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bicicleta, ca nu iti ofera respect soferii, si te depasesc razant.
De motocicleta se mai feresc, pentru ca le poate produce daune, plus ca prinde viteza mai repede decat ei.
Partea periculoasa a motociclismului este atunci cand circula ei cu viteza mult prea mare, iar soferii nu apuca sa-i vada/nu se asteapta sa vina ceva mic atat de repede.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, motocicleta, urmata de bicicleta si trotineta
soferii tind sa nu te vada, iar motocicleta mai are si putere... MARE

cineva a scris AIUREA, masina, apoi a dat un numar SI MAI AIUREA
1. masinile au o tona de sisteme de siguranta, restul... NU PREA sau chiar deloc (nu e posibil)
2. evident ca numarul e mare, chiar mult mai mare, dar si faptul ca sunt ZDROBITOR mai multe masini pe un drum aglomerat DE MASINI, decat alte tipuri de vehicule, deci evident fac mult mai multe accidente

| xerxes1 a răspuns:

Nu mijlocul de transport este periculos, ci bizonul care il conduce.
Avem legi de rahat care permit persoanelor care nu cunosc nici macar doua semne de circulatie sa foloseasca biciclete si trotinete pe strazi.
Sau persoane ca sunt serios cu patologii provocate de îmbătrânire și caracterizate prin modificări structurale și funcționale de involuție fizică și psihică ale organismului. care sunt lasate sa conduca masini.
Motociclistii sunt ok daca nu-i enervezi.

| Werrich a răspuns:

Ai uitat de trotinete.

https://www.digi24.ro/......st-1623223

| Werrich a răspuns:

Trotineta, pe 5 august un motociclist a ucis un tânăr care mergea pe trotineta.

În plus, șoferii de trotinete nu respecta legea: merg mai mulți pe o trotineta, merg printre mașini, nu poartă cască.

| CIaudiu a răspuns:

Fara dar si poate masina.
Ce treaba are dezechilibratul cu motocicleta? O data ce inveti sa o conduci, n-ai nicio problema cu ea mai ales ca mergand cu viteze mari dezechilibrarea se produce mai greu datorita fortei de frecare cu aerul.

| Simpatic a răspuns (pentru CIaudiu):

Glumesti nu? ia tu o groapa cu 100 km/h cu motocicleta si eu o iau cu masina, sa vedem care e primul aruncat de pe asfalt.
Si alt exemplu cum la noi majoritatea strazilor au denivelari pe 4 roti ai multa stabilitate, pe 2 roti simti ca orice damb te arunca in sus.
Deci clar e mai riscanta motocicleta, sa nu uitam si faptul ca daca te prinde o ploaie e iarasi mai greu de mers decat cu o masina cu anvelope bune de vara

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Mașina este cel mai periculos mijloc de transport. Peste 2.000.000 de oameni mor anual în accidente rutiere!

| suntserios a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Omul a intrebat intr-un oraș aglomerat. Mor 2 mil de oameni in masini ca circula mult mai multe masina pe toate categoriile de drumuri decat restul mijloacelor de transport

| SingleForOne a răspuns:

Bicicleta, când vrei să treci printr-un sens giratoriu sau o intersectie, mai ales mare, sau o despărțire de drumuri/juncțiune/intersecție fără semafoare. Majoritatea șoferilor nu văd bicicliștii, iar unora nici nu le pasă, se enervează când îi văd.

| AdrianaBacescu a răspuns:

Motocicleta.

| tudorvolcano a răspuns:

Bicicleta. Șoferii români sunt foarte agresivi, și nu sunt piste de bicicletă separate, și deseori nici măcar benzi speciale pentru bicicliști.

| liliana77any a răspuns:

Motocicleta pentru că există mulți șoferi neatenți dar și motocicliști ce nu respecta regulile de circulație.

| Ciprian09 a răspuns:

Elicopterul! Black urile aterizeaza laughing)

| Anonimu7041 a răspuns:

Personal consider ca Bicicletele și Trotinetele, deoarece are acces orice om la ele, dar mulți nu știu sa le utilizeze.
Locuiesc în București si tocmai ce am luat permisul și îmi e cam frica de ei deoarece sunt imprevizibili.
Motocicletele sunt enervante, dar nu mi se par asa periculoase în general.

| marniii a răspuns:

Trotineta si bicicleta

| Anakmrunja21 a răspuns:

Motocicleta, pentru ca poate atinge viteze mari si in cazul in care faci accident, o casca nu e de ajuns. Pur si simplu nu esti protejat