| N. a întrebat:

Care dintre voi, aveti masina. Ford... imi spuneti niste pareri despre aceasta masina, si motorul ei.
Imi trebuie pentru un proiect.
Multumeschappy

6 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Este o masina greu de intretinut, pisele de schimb, manopera si interventiile sunt foarte scumpe.

| zatz a răspuns:

Se spune ca pleci cu fordul si te intorci cu trenul. e o poanta auzita pe la soferii cu forduri mai vechi

in general fordurile sunt masini bune si fiabile. dar eu as alege volkswagen pentru ca la ford piesele sunt ceva mai scumpe.
eu am un golf 4 si sunt foarte multumit de el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea multe tipuri si motorizari. Pe club ford nu cred ca are cineva timp de atitea explicatii. Eu sint si aici si acolo deoarece am 2 buc.
Sa te linistesc ...de la inventarea motorului cu ardere interna nu s-a schimbat absolut nimic in principiul de functionare al motorului. A ramas acelasi. Chiar daca unii zic ca au modificat una sau alta, au facut pe naiba. Doar unele accesorii. Atit in peste 100 de ani. Se poate spune ca autoturismele sint cele mai nedezvoltate inventii. Depinde ce proiect vrei sa faci dar poti face ceva original daca studiezi si mergi pe ideea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M. S./ Este adevarat ca piese si manopera sint scumpe dar nu numai la Ford, ci la orice masina, daca folosesti piese noi si de origine. In cazul ca se folosesc piese de la dezmembari sau facute pe vapor si reparatii la nea Gica, la coltul strazii, normal ca iesi mai ieftin, dar nu mai bine! Noi vorbim de masini. Masina se numeste atita timp cit este intretinuta ca la carte. Daca orice " gheorghe " isi baga miinile in ea... din pacate numele de masina se schimba in caruta si din pacate multe masini sint carute. Deci ce este bun, este scump si nu pentru toata lumea!

| florinreiki a răspuns:

Amuzant ce spun restul despre ford, este o masina ok din multe puncte de vedere, cum ar fi: directia foarte simpla, motoare dohc sau clasice depinde ce motorizare ai.Singura problema zic eu e faptul ca consuma putin mai mult ca alte masini la motorizarea respectiva cu jumate maxim un litru. Tipc ford, consum putin mare