| AlexDorinel a întrebat:

Care e mai convenabil :
Masina SH ieftina cu motor mare(impozit mare)?

Sau masina noua pret mediu cu motor mic(impozit mic)?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Masina este bine sa ti-o alegi in functie de experienta ta de sofat.
Pentru incepatori in ale soferiei, este indicat sa cumperi o masina SH, cat mai mica si mai ieftina, ca sa inveti a sofa pe ea in primul an. Sansele sa ai accident in primul an sunt de 80-90%.
Dupa anul 2 de soferie, cand ai deja experinta in ale soferiei, poti vinde masina veche si cumpara ceva care-ti permite bugetul.

| zilog a răspuns:

Tico este cea mai bună mașină de pe planetă
impozit 70 lei
am cărat cu ea 750 Kg de lemne intra in ea si un frigider si o masina de spalat
si in ce altă mașină poți sa bagi tu un figider ca la logan nu intra pe nicăieri
sau la multe alte mașini nu ai cum să bagi un aragaz

la un tico un motor daca il distrugi costa 900 lei
reparatiile costa extraordinar de putin niciodata orice ai strica nu depaseste 200 lei cu tot cu manopera
bara fata 100 lei cu manopera
parbriz 100 lei
luneta 100 lei
usa cu totul 200 lei
far 100 lei
pompa de apa 100 lei
baterie 200 lei
rulmenti spate si frane 150 lei in total
cauciucuri 70 lei bucata pentru toate sezoanele
directie cap de planetara cu diferentiar cu bucsa si bascula si tot ce se mai schimba pe acolo impreuna cu sabotii de frana pentru fata 250 lei cu to tcu manopera
capota 100 lei
Nu ai ce să stici la el și să nu iti permiti să il repari imediat
Uite discul de ambraj 200 lei cu tot cu ulei
carburatorul nou 200 lei
Segmentare motor 400 lei cu tot cu manopera asta daca arzi motorul si nu vrei sa iti cumperi altul.
tacheti cuzineti + reglare distributie 100 lei

Orice ar vrea la un TICO costă extraordinar de puțin atât piesele cât și manopera

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Am uitat să îti spun că un tico costa 600 Euro cu aer condiționat
asta înseamnă că e pomană curată

| JusTPauL a răspuns:

Simplu. Ai bani, mașină nouă cu motor mare.
Ai buget limitat, mașină Sh cu motor de 2l. Impozit relativ mic și putere destul dintr-un 2l.

| GabrieloKg a răspuns:

Masina SH cu motor pana in 2000. Cel mai rentabil 1.9.
Cu 2000 euro iti iei bolid. Nu are rost sa iti iei masina noua pentru ca oricum se devalorizeaza repede.

| Alice270246 a răspuns:

Mmm, e adevărat că la a doua variantă prețul e mai convenabil, dar dacă motorul este mic...nu te va ține mult și va trebui să tot dai bani...așa că eu aș alege prima variantă. Dar dacă ai un buget limitat, poți alege care ți se pare mai ieftină și costurile mai mici.

| DangerF a răspuns:

Eu as alege masina noua pret mediu cu motor mic, dar acum depinde si de masina si cat de mare te referi sa fie motorul la masina SH

| LucaciEduard91 a răspuns:

Cea mai buna masina, e aia care tine cu casa. Taxe mici, reparații relativ mici. Vorba tatalui, masina trebuie sa facă bani nu sa bagi bani în ea.