| JohnnyR0 a întrebat:

Care este cea mai buna motorizare putere/consum (nu conteaza daca diesel sau benzina) de pe un GOLF 4?
Preizez ca nu am un buget pentru 1.8T, ARL, ASZ etc.

4 răspunsuri:
| ady18 a răspuns:

1.9 tdi cod motor alh

| romeo78 a răspuns:

Versiunea pe benzină de 1, 6 litri, cu o instalație de gaz. Motoarele diesel urmează a fi interzise, iar cele diesel sunt cu pompă injector, de generație Euro3. Nu sunt atât de economice, greutate mare pe puntea față, impozitele și taxele mai mari, piesele scumpe.

| JohnnyR0 explică (pentru romeo78):

Dar am inteles ca motorul 1.6 16v nu prea fuge... e adevarat? Nu vreau sa am "race car", dar macar cand o calc sa ma "bage in scaune"

| romeo78 a răspuns (pentru JohnnyR0):

Greșit! E diferența dintre un motor aspirat și unul cu turbo. Adică, la cel aspirat, reprizele sunt mai lente, la cel turbo, reprizele sunt mai rapide. Indiferent, dacă este pe benzină sau diesel. Dar nu trebuie să iei în considerare, unde vei circula mai mult, urban sau național. Urban, este avantajos benzina aspirată. Drum lung, un motor turbo, benzină sau diesel, deoarece avantajează la depășiri, confortul conducerii!