| anonim_4396 a întrebat:

Care este cea mai calitativă firma de uleiuri auto/ moto?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mobil 1. Liqui moly e faimos in RO dar atentie: e un ulei cu o culoare ciudata si cand te uiti in motor vezi negru nu recomand deloc. Ravenol e un brand nou dar cine stie daca merita.

| anonimg a răspuns:

Ce-a pe care o recomandă producătorul motorului.
În general uleiul natural este mai bun decât cel sintetic.
Dar neapărat trebuie folosit cel recomandat de producător. Pentru că unele motoare se încing mai greu, altele mai ușor. Și pot fi mai multe motive pentru care trebuie folosit cel de producător. Dacă nu îl știi care este, cauți pe site-ul producătorului, sau chiar îi scrii un e-mail dacă este necesar.

| mgtow a răspuns (pentru anonimg):

E propaganda ce recomanda producatorul la motor. Poate sa bage ce vrea dar sa respecte vazcozitatea impusa de fabricant

| anonimg a răspuns (pentru mgtow):

Producătorul motorului este același cu fabricantul motorului.

| mgtow a răspuns (pentru anonimg):

Nu cred. E chestie de bani la mine pune castrol pe busonul de la ulei aia au platit audi sa minta clientii ca daca nu baga castrol motoru nu merge bine. Dar uite ca acum bag mobil 1 si o sa mearga mai bine. E simpla propaganda