| Daniela_Otilia_2001 a întrebat:

Care este cea mai veche firma de masini din Romania?

Răspuns Câştigător
| Pardelian a răspuns:

Uimitor sau nu Ford avea o fabrica de camioane in Bucuresti prin 1930

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

" Marta (Magyar Automobil Reszveny Tarsasag Arad) este prima fabrică de automobile de pe actualul teritoriu al României, înfiinţată în 1909 la Arad, ca sucursală a firmei americane Westinghouse, prin intermediul filialei franceze din Le Havre. Firma producea diferite modele de autoturisme printre care şi un autoturism autohton denumit "Marta"."

| Garielu a răspuns:

Marta a fost prima iar Ford este cea mai veche care inca functioneaza la noi in tara.

| AboutBoSsFictiwww a răspuns:

Ea a spus ce mai veche firma "din Romania", care este Dacia prima masina din Romania.

| AboutBoSsFictiwww a răspuns:

Nu Ford! ..nu e din Romania.

| RobertMoon a răspuns (pentru AboutBoSsFictiwww):

A spus din Romania, nu romaneasca

| AboutBoSsFictiwww a răspuns (pentru RobertMoon):

Da,este dacia!

| RobertMoon a răspuns (pentru AboutBoSsFictiwww):

Sti ca nu prea intereseaza pe nimeni parerea ta daca comentezi la toate raspunsurile.

| AboutBoSsFictiwww a răspuns (pentru RobertMoon):

Daca esti asa smecher invata sa scrii ca tu in loc sa scrii "stii"tu ai scris "sti"...si ai vreo problema daca, comentez eu?

| AboutBoSsFictiwww a răspuns:

Marta sau Uimitor..nici nu am auzit de ele!

| AboutBoSsFictiwww a răspuns:

Prima maşină fabricată în România nu a fost Dacia. Puţini ştiu că industria auto românească a luat fiinţă în anul 1908 la Arad...ti dau si site-ul ca Dacia este prima.