| Bbsnegru a întrebat:

Care este diferenta dintre semnul de circulatie acorda prioritate (triunghi rosu) si stop cedeaza trecerea tot triunghiul rosu cu un stop dedesubtul lui?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acestea te vor avertiza în privința pericolelor sau obstacolelor pe care urmează să le întâlnești pe drum. Curbele la stânga sau la dreapta, succesiunea de curbe, coborârea periculoasă, drumul îngustat, alunecos sau cu denivelări, presemnalizarea trecerilor de pietoni, atenționarea cu privire la posibila prezență a copiilor (în zona școlilor) sau a animalelor (în mediul rural), treceri la nivel cu o cale ferată – acestea sunt câteva dintre cele mai întâlnite semne de circulație încadrate în triunghi roșu.
Semnul STOP impune oprirea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Stop si "cedeaza trecerea" nu prea se pun impreuna, pentru ca inseamna acelasi lucru.
Singura diferenta este ca la "stop" trebuie sa opresti complet si sa te asiguri, iar la "cedeaza trecerea" e suficient sa incetinesti, si sa te asiguri din mers.
Daca le-ai vazut undeva impreuna, cred ca era doar replica unui Dorel, care a montat noul indicator fara a-l demonta pe cel vechi.

Răspuns utilizator avertizat