| regelesexului69 a întrebat:

Care este diferenta intre o cutie manuala cu sincronizatoare si una fara?

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Aia fără sincron face kâr, mâr, când o bagi în viteză! Nu se mai produc cutii fără sincron dinainte de 2000.

| DieterBortscher a răspuns (pentru Frank51):

Sunt multe masini fara sincron pe viteza 1. Daca vei incerca sa mergi cu o masina din anii 2000-2010, sau chiar si una noua care nu are atatea dotari, vei vedea ca nu poti schimba in viteza 1 abia dupa ce te vei opri in loc de tot cu masina. Cele mai noi poti schimba in a 1-a din mers.

| Frank51 a răspuns (pentru DieterBortscher):

Ceea ce spui tu nu este sincron, ci o siguranță anti proști, nu poți pune în viteza 1 sau marșarier la viteze mari. Singura treaptă la care nu e sincron este la marșarier, la mașinile subdotate.