| AndrewR a întrebat:

Care este diferenta la un golf 5 intre 1.6 fsi si cel normal, care ar fi mai ok?

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

La Golf 5, tehnologia FSI tocmai ce a apărut. Astfel, există boli ale copilăriei și mai ales vreun exemplar prost întreținut. Mergeți pe varianta clasică, e mult mai sigură, dar mai ales, ieftină la întreținere. E un motor folosit de către toate mărcile grupului, deci oricând găsiți piese ieftine. Pe platforma Golf 5, s-au produs multe modele, mai scumpe sau mai ieftine!

| Panamax a răspuns:

Fsi are injectoarele mai aproape de camera de ardere.Are putere mai multa si consuma ceva mai putin. Tehnologia avanseaza.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Diferenta este ca cel FSI are injectia pe cale directa(cum are un motor diesel) si distributie pe lant iar cel 1.6 MPI (normal ) are injectoare simple si distributia pe curea.Masinile cu motorul 1.6 FSI au 6 viteze iar cel normal doar 5 ...Eu de ar fi sa aleg intre cele 2, as merge pe cel normal fiindca cel 1.6 FSI are probleme la injectoare(se strica si trebuie inlocuite) si sunt cazuri in care se rupe lantul de distributie. Cel MPI nu are problemele mentionate la FSI. Singurul avantaj la FSI este ca are cam cu 15cp mai mult decat cel simplu... Dar in general cel 1.6 MPI este considerat unul dintre cele mai fiabile motoare facute de VW fiindca este simplu si usor de intretinut.