| saidkique a întrebat:

Care este procesul achizitiei unei masini second hand? Vreau sa imi cumpar o masina de pe Autovit si as vrea sa stiu fiecare pas, fiecare lucru pe care trebuie sa il fac. Ce cheltuieli am pe langa pretul masinii, ce acte trebuie sa fac, ce taxe am de platit, etc.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci actele cu vanzatorul si primesti de la el

certificat de inmatriculare
civ
asigurare
fiscalul

pe urma te apuci sa faci actele pe numele tau

RCA undeva la 1300ron/an daca ai sub 30 ani
luat in evidenta la primarie la fiscal
platit taxe de inmatriculat + talon (cam 150ron in total)
la politie cu dosarul si platit taxe pentru numere noi daca e cazul (40-90 ron depinde daca vrei preferentiale sau nu )

ce am scris mai sus sunt obligatorii dar in rest o sa mai dai banii pe o verificare la reprezentata sa fii sigur ca iei o masina ok

rovigneta daca vrei sa faci drumuri in afara localitatilor si nu are deja masina

| ma3ryian a răspuns:

Cauta un dilar autorizat pe autovit ala nusi permite sa te tepuiasca si-ar perde afacerea. Eu am luat de la dilar din Arad si sunt foarte multumit.

| Bianka26 a răspuns:

Depinde de multe lucruri: pretul masinii, anul fabricarii masinii, motorul masinii, taxa de mediu este platita in functie de norma de poluare a masinii, iar cel mai mult conteaza cat de bine functioneaza masina si care sunt defectele ei. Ti-as recomanda sa iti iei o masina de pe Lajumate.ro. Acolo poti avea mai multa siguranta ca nu iti iei teapa sau ca proprietarul masinii trece cu vederea peste defectele masinii. Depinde si de bugetul pe care il ai. Primul pas este sa stabileste bugetul in care te incadrezi, dupa care sa cauti o masina care sa se incadreze in bugetul tau. Masini sunt multe, la toate preturile. Conteaza doar preferintele tale happy
Sper ca te-am ajutat happy Funda? happy

| suntserios a răspuns (pentru Bianka26):

Nu mai exista taxa de mediu de la 1 februarie

| saidkique explică (pentru Bianka26):

Salut, mersi de raspuns. In primul rand, bugetul meu ar fi unul destul de mic, maxim 4000 de euro. Ca masina, doresc o Mazda 3, sau 6, care se gasesc in jur de anii 2002-2005 in bugetul meu si au motoare intre 1.4 si 2.0. Eu as avea un avantaj ca student ca as putea sa ma duc oriunde in tara sa vad masina, si as plati drumul doar daca m-as intoarce cu ea, as ezita putin sa cumpar de la unele persoane fizice mai ales din zone gen Galati sau altele similare. Am invatat cateva trucuri la care sa ma uit la o masina si pot depista unele chestii care par dubioase. Nu as cumpara decat cu carte tehnica cu nr de km trecut in revizii. Voi consulta si lajumate.ro insa cred ca voi gasi cam aceleasi rezultate.