| TbW a întrebat:

Care este treaba la Dacia 1310 cand pui motorul in cutie de trebuie sa invarti de fulie?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se face asa, pentru a intra axul cutiei (priza), in discul de ambreiaj.
Mecanicul cu care am lucrat eu avea ceva vechime la Dacii, si avea o metoda mai usoara; folosea o priza de cutie demontata, punea ambreiajul pe motor, iar cu acea priza il alinia perfect fata de placa de presiune si volanta, apoi puneam cutia sus, si dintr-o mica miscare de rasucire a cutiei, intra perfect.

1 răspuns:
| GouDidodino a răspuns:

Asezi axul cutiei care are niste caneluri, sa intre pe canurile discului ambreajului care e fixat pe volantul motorului. Probabil asta e ideea invartitului