| anonim_4396 a întrebat:

Care este varianta cea mai buna in legatura cu anvelopele masinii proprii?
E mai bine sa ai 2 seturi de jante cu anvelope sau doar un set de jante si 2 de anvelope?
Ce variante folositi voi?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Varinata cu 2 jante e mai comoda si mai rapida ca nu stai cate 1 ora sa schimbi de 2 ori pe an, poti sa faci si tu operatiune acasa.

dar cand ai niste cauciucuri mari si niste jante mari si de aliaj, din punct de vedere al pretului nu prea iti convine sa dai 1000euro pe un set de jante separat.

| relian a răspuns:

Varianta cea mai buna este sa luati la omor pe aia care va conduc, numai legi idioate si cretine dau, eu varianta asta as alege-o laughing Pai daca stau la apartament ce fac cu cauciucurile? Sau ce fac ma apuc sa cumpar cauciucuri in fiecare an sau de 2 ori pe an? Cretini mai mari can RO nu am mai vazut, nici nu am auzit.Dar daca cumperi cauciucuri all season, ce au alea nu-s bune? Odata ces aprobate la vanzare mergi cu alea.Maine poimane cine stoe ce le mai da astora prin cap, sa schimbi motoru si iarna, sa pui alt motor, o sa trebuiasca sa aveti 2 masini laughing una de vara si alta de iarna laughing. Adevaru este ca in Europa au ajuns sa conduca tarile alea numa idioti.Problema este ca aia sunt votati, asta inseamna ca cei pe care ii conduc idioati astia cum sor numi oare?laughing spuneti voi sa nu zica careva ca vorbesc aiurea laughing

| N0H4CK a răspuns:

E mai bine sa ai doua seturi de jante. Daca schimbi mereu cauciucurile, se uzeaza mai repede

| uncetatean123 a răspuns (pentru N0H4CK):

Se uzeaza cauciucul din cauza montarii si demontarii nu? asta am mai auzit si e logic.
Dar daca nu esti sigur ca mai sunt echilibrate corect sau atunci cand ai dimensiuni diferite, nu se uzeaza neuniform anvelopele datorita unghiului/directiei? sau nu conteaza?

| N0H4CK a răspuns (pentru uncetatean123):

Conteaza, ai dreptate!