| sokeres1993 a întrebat:

Care este viteza cu care poti depasi viteza legala fara a fi oprit/surprins si sanctionat de radar?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

9 km/h, si nu pentru eroarea radarului, ci pentru ca se considera contraventie depasirea limitei de viteza cu peste 10 km/h.
Mai trebuie sa tii cont de precizia vitezometrului de la bord. Daca ai rotile cu diametrul prevazut de producator, la bord ti se va afisa intotdeauna o viteza mai mare decat cea reala. Pentru a aproxima aceasta abatare poti folosi un GPS.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu teoretic nu poti depasi deloc viteza legala, in schimb exista o abatere a radarului de 9km/h care nu se ia in calcul, deci practic poti merge cu 9km/h peste viteza legala fara sa fii sanctionat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti depasi limita legala cu 9km/h fara a fi sanctionat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

9 km/h. Uneori si mai mult dar e la latitudinea militienilor. 9 km/h peste viteza legala este o cifra sigura oriunde.

| Joker11 a răspuns:

Poti depasi limita legala cu 9km/h.

| calarasanu a răspuns:

Poti sa ii dai 59 in localitate teoretic...