| Cristian_Manolita_1996 a întrebat:

Care instalatie gpl este mai buna landi renzo sau tomasetto?

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Gaz.Credca enu la masina nu? Instalatia de gaz in loc de benzina motorina.Nu vreau sa fac vreo gafa da asta stiu eu

| WaterDrop a răspuns (pentru Freya1):

Woa, te pricepi si la masini! Ce stii sa mai faci?

| Freya1 a răspuns (pentru WaterDrop):

Eh nu stiu laughing

| xerxes1 a răspuns:

Eu am Landi Renzo.Tomasetto inca nu avea pentru turbo cu injectie directa cand mi-am montat-o eu.
Masina are cam 200 de cai si consum cam 10%. Gazul este mai curat decat benzina, supapele raman curate si dupa 200.000 km.
Chestia cu gazul uscat este de pe vremea Daciei care mergea cu benzina cu plumb.O masina recenta care merge cu benzina verde, va merge la fel si cu GPL.

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, sincer nu ti-as recomanda o instalatie de gpl pe masina de oarece gazul e uscat si duce la o uzura prematura a motorului, succes

| Iancu_Silvan_1996 a răspuns:

Oricare dintre ele. Nu te lua dupa altii, GPL nu are nici o treaba cu uzura prematura a motorului. Spre deosebire de benzina, GPL are arderile complete, lasa motorul curat iar emisiile de noxe sunt mult mai mici. Ca sa ti dau exemplu, unchiul meu are logan 1.4 mpi si face taxi pe ea de ceva ani. Normal, are GPL, iar masina inca porneste si merge foarte bine tinand cont ca are putin peste 500 de mii km. Treaba cu gazul, ca este "uscat" nu are nicio relevanta, componentele fizice ale motorului fiind lubrifiate de ulei, ca de asta se pune ulei in motor. Bafta!