| SaveTheNature a întrebat:

Care masina consuma mai putin:
Volkswagen Polo 1.4 Benzina? sau
Volkswagen Polo 1.9 Diesel (motorina).
Care varianta e mai economica?
Ce dezavantaje are aceasta masina?

Răspuns Câştigător
| John90 a răspuns:

Pai depinde, Polo 1.4 pentru oras e super buna, are consum mic, dar la drum lung consuma mai mult, iar 1.9 d in oras manca un pic mai mult, iar la drum lung mai putin.

| Cyupilan a răspuns (pentru John90):

Polo 1.9 are un consum de 6l/100km in oras, si 5l/100km in afara

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe benzina e mai bine pentru ca iarna nu-ti da probleme de pornire si noile masini au consum redus nu-s ca alea vechi sa te lase falit la 20 de km parcursi.

| olixandru a răspuns:

Citeste aici despre consumul auto VW Polo http://www.vipercar.com/....../index.php

| razzvan27 a răspuns:

Diesel-ul e mai economic.dar e putin mai scump la intretinere.

| 0rlando a răspuns:

Dacă varianta Diesel ar fi fost tot de 1.4, atunci clar câștiga, dar diferența este totuși destul de mare și este posibil să aibă un consum similar, dar motorina costă mai mult și întreținerea unui motor Diesel costă mai mult.

| alexandru04 a răspuns:

Mereu masina pe benzina este mai buna.la orice capitol.

| stefan110310 a răspuns:

Volkswagen polo 1. 9 diesel consum de ~6%, polo 1. 4 benzina ~7-8%. daca o iei noua ia diesel, daca e second hand ia benzina

| SaveTheNature explică (pentru stefan110310):

Pana la urma am cumparat un opel corsa din 2003 motor de 1. 2 benzina.
Ceea ce urmaresc eu este sa consume putin, si sa platesc taxe mici la ea, si sa fie ieftine piesele. Asta ma intereseaza sa fie in primul rand -ECONOMICAhappy,
Dar apropo daca o iau la mana a 2 a de ce sa aleg benzina?big grin vreau sa stiu pentru mai tarziuhappy mersi.

| stefan110310 a răspuns:

Pentru ca un diesel trebuie intretinut. acum depinde de norocul fiecaruia si de cunostintele in domeniu pentru o alegere buna. dar un diesel necesita filtre schimbate la timp, tot ce tine de intretinere sa fie facut la timp. pretul unui injector de diesel este net superior fata de cel pentru benzina. daca mai adaugam si pompa de injectie ( inalta presiune) ajungem departe, iar cand te orientezi dupa o masina la mana a2a, a3a etc. te orientezi dupa consum, fiabilitate poate dar si eventualele piese si pretul lor big grin

| Cyupilan a răspuns:

Varianta economica e 1.9 TDI (Diesel), plus ca diesel-urile sunt mult mai fiabile. 1.4 benzina mananca de rupe si nici nu prea are putere. Parerea mea e sa alegi diesel-ul