| Num3Ascuns a întrebat:

Care masina din cele franceze vi se pare mai buna:Citroen; Peugeot; Reno? Ce are Citroen si Peugeot si Renault nu au? Ce are peugeot si Citron si Reno nu au si asa mai departe.Care este mai usor manevrabila si confortabila?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

@Bubble - nu ar strica sa inveti tu limba romana inainte de a te lua de altii. Iar intrebarile se adreseaza celor care stiu, daca nu stii poti pur si simplu sa taci din gura, dar daca totusi te apuci sa raspunzi, fa-o in nume propriu.
Fiecare marca de masini are piata ei, fiecare are plusuri si minusuri, depinde foarte mult atat de gusturile si nevoile tale, cat mai ales de modelul ales. Asa cum spune si sorin, e greu sa compari marci, trebuie sa compari modele din aceeasi clasa, altfel nu iese nimic.
Acum ce are una si nu are alta? Greu de spus in cazul celor trei. Cu atat mai mult cu cat Peugeot si Citroen sunt facute practic de acelasi producator, nu difera semnificativ in privinta caracteristicilor si a calitatii, ba de multe ori nici macar in privinta designului (107-C1; Partner-Berlingo; Boxer-Jumper). Ba chiar se intampla uneori ca in fabrica sa incurce siglele, am vazut cu ochii mei chei cu sigla Citroen pe Peugeot Partner si invers. Ba chiar si grila radiator incurcata, de nu mai stiai ce masina e.
Intre Peugeot/Citroen si Renault, se considera ca primele sunt mai de calitate, Renault fiind o companie de stat. Am avut ocazia sa conduc aproape toate modelele de la fiecare din aceste marci si pot sa spun ca eu unul nu am simtit diferente semnificative. Altii spun ca Peugeotul este mai bun la motorizari, Citroenul la gadgeturi electronice, iar Renault la confort. Sincer nu mi se pare un motor montat pe Peugeot mai bun decat... acelasi motor montat pe Citroen. Dupa cum nu mi se pare mai accesorizat un C1 decat un Laguna. Cu atat mai putin mai confortabil un Clio decat un 407. Tocmai de aceea insist ca toate comparatiile trebuie facute strict pe modele, pe masini de aceeasi clasa.

7 răspunsuri:
| sorin a răspuns:

Depinde de modele nu poti compara un Peugeot 206 cu un Renault RS e diferenta uriasa intre ele. Dar asa in mare Citroen cred ca e cea mai reusita si cu cele mai multe dotari.

| ALEx_7862 a răspuns:

Eu zic ca ranault am auzit ca-s motoare bune. inceea ce priveste peugeot a avut taicamiu un partner si e scump la intretinere, numai zic un 407 iOi e jale. sunt varza peugeot-urile. dar sunt masini bune cand vrei sa fuga fug cand vrei sa atragi atentia ai cum.ramane la decizia ta.

| alex1991 a răspuns:

Pana acum am la firma 2 dube citroen una din 2005 si una din 2008 si pot sa spun ca aia din 2008 merge super, fac chiar si unele masini mici cu ea(gen cielo) si pana acum cu niciuna din ele nu am avut nicio problema la partea mecanica la niciuna insa masinile franceze au in general piesele scumpe. Mai am un C-cosser care la aspect, finisaje, eleganta din interior m-a atras foarte tare.
Chestia cu piesele scumpe la masinile franceze am simtito pe pielea mea la o Renault laguna, dar nu pot spune despre renault ca nu sunt masini bune!

| Steff_7182 a răspuns:

Salut!
Parerea mea e ca Peugeot este cea mai reusita. Din punctul meu de vedere Citroen are forme urate, iar Renault nu pare prea sigura.Insa Peugeot are motoare foarte bune si calitatea este ridicata in toate privintele.Asta e parerea mea.
@Bubble asta e facut. A cautat pe net.Si TPU este net ca sa zic asa. Dar a dat peste cineva ca tine care nu se pricepe.Mai bine nu mai da raspunsuri stupide si nefolositoare.
Pa pa si Bafta!

| alecs871 a răspuns:

Mah, acum depinde de fiecare, putini de pe site se pricep destul de bine la masini. Si, din cate am auzit eu, un top privind calitatea si pretul ar fi : Renault, Citroen si Peugeot. Peugeot-ul este cam scump, privind ce are sub capota, Renault-ul este acceptabil la pret si privind citroenul nu prea stiu... am un prieten care a lovit bara din spate de la un Citroen C5, modelul mai vechi, nu cel nou si l-a costat 5000 de lei, enorm de mult pentru o bara, bine, asta in Romania, ca daca s-ar fi dus in Franta, il costa maxim 500 de Euro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca renault este o masina cu cele mai scumpe piese

| Bubble a răspuns:

Invata limba romana
...si renault NU ARE!
2.Crezi ca stim noi?raised eyebrows cauta pe net