| RealKing01 a întrebat:

Care sunt actele necesare pentru permisul auto?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand te inscrii la scoala de soferi ei iti dau o fisa pe care tu trebuie sa o completezi cu: toate analizele medicale si toti medicii pe care trebuie sa-i vizitezi ca sa obtii aprobarile lor ca esti sanatos si eligibil sa ai permis de conducere.

| Sophieka a răspuns:

Te duci la secretariatul scolii de soferi la care vrei sa aplici.

Ii spui secretarei ca doresti sa te inscrii la scoala de soferi si de acolo mai departe ea iti va da o fisa cu toate actele pe care trebuie sa le pregatesti, tarifele actelor si tariful scolii.

| AutoKarma a răspuns:

Salut, te voi ajuta cu actele necesare, dar şi cu câteva link-uri utile:

1. Cerere tip – pe care o poți descărca de pe site-ul DRPCIV sau accesând direct link-ul: https://www.drpciv.ro/document-details/examen-auto/61c9c29da9a3d0045ab61f68

2.Fișa de școlarizare – care este valabilă un an din momentul absolvirii cursurilor auto; această fișă este emisă de școala de conducători auto în cadrul căreia ai absolvit cursurile de pregătire practică și teoretică.

*Atenție! Tot aici se consemnează și avizul medical pe care l-ai efectuat înainte de începerea cursurilor. Nu trebuie să soliciți altă fișă medicală.

3.Declarație de consimțământ privinid eliberarea cazierului judiciar – pe care o poți descărca apăsând butonul "Descarcă document" din partea de jos a paginii: https://www.drpciv.ro/document-details/examen-auto/5ab13654fa4e9422012c2bb7

4.Dovada achitării contravalorii permisului de conducere – 89 lei.

Mult succes!