| afrodita3333 a întrebat:

Care sunt cele mai bune marci de masini raport calitate/pret?

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ce intelegi prin "calitate" la o masina? Scaune din piele? Vopsea "cameleon"?
De obicei, in cazul masinilor, se vorbeste despre raportul fiabilitate-pret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si la ce clasa vrei acum.
Skoda este destul de buna, fiabila, ieftina la intretinere si etc.
Ca si clasa premium audi-ul isi pastreaza reputatia oarecum, dar merita un ochi aruncat si la japonezele mitsubishi / honda / suzuki / mazda.
Sau mai bine arunca un ochi pe forumurile monomarca si vezi acolo parerile posesorilor si cam la ce bube sa te astepti.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Clar Japonezele.Mazda 6 (numita pana prin 2003 626) e super, Honda, Toyota, Subaru, Mitubishi.Si Skoda era decenta, dar acu cum o fost cumparata de VW si cu pese VW, pretul o ajuns ft aproape de VW si nu se mai merita.

| thegeaba a răspuns:

Honda, Toyota si eventual Mazda.

| valiusa a răspuns:

Mercedes, audi, bmw calitatea si pretul depinde de model

| RB26DETT a răspuns (pentru valiusa):

Pretul este prea mare la marcile astea! daca vrei ceva ce sa se tina si chiar sa depaseasca marcile mentionate de valiusa uita-te la volvo, masini foarte ieftine si de lux, calitativ, cum sa iti explic? sunt cele mai sigure masini din perioada respectiva, motoarele duc foarte foarte multi km, masina fie ea din 80 nu prinde rugina niciodata! stabilitate foarte buna, consumul chiar bun, eu detin un v40 din 97 cu motor de 2.0i si consumul mediu este de 8.5 am vazut 1.8 cu 9 mediu pe la alte narci deci... si totusi sunt masini de lux, le intretii usor, nu te lua dupa ceilalti ca nu gasesti piese ca nu stiu ce, te duci la service dai comanda de piesa a doua zi vine piesa a treia zi ai masina in curte gata reparata, si totusi volvo nu se strica asa cum se strica masinile nemtesti! daca sunt reparate atunci cand trebuie si mecanicii au macar 12 clase atunci te tine masina aproape o viata daca vrei! spun asta deoarece sunt foarte multumit de masina mea! la inceput nici eu nu voiam un volvo, nu mi se parea cine stie ce, la fel ca multi altii, dar de cand mi-am luat masina mi-am schimbat RADICAL parerea!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RB26DETT):

Tu chiar ridici volvo asta in slavi.
Imaginea i-a fost stearsa oarecum cand a fost preluata de chinezi, iar la cat de renumite sunt lucrurile "made in china" pentru fiabilitate. iti dai seama ca toata treaba asta incepe sa devina suspicioasa si legata de volvo.
Fiind marca premium, piesele sunt destul de scumpe, la fel si costurile de intretinere.
Si vad ca tu mereu compari marcile nemstesti cu volvo. Daca tot te legi de cele vechi, mercedes era sa aiba necazuri din cauza modelului cobra caruia nu i se strica nimic.
Inteleg ca volvo e o masina sigura, ca ei au scos toate sistemele de siguranta centura in 3 puncte si tot asa, dar. cam exagerezi.

| RB26DETT a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca volvo nu poate fi comparat cu alte marci straight face zi-mi tu o marca cu care poti compara volvo, daca imi spui fiat si nu stiu ce arunca-te in rapa! a fost vandut chinezilor, ei bine asta nu inseamna ca de acum chinezii le fabrica, nu inseamna ca de acum chinezii fac designul, nu inseamna ca de acum chinezii fac motoarele... daca era cu adevarat facuta de chinezi atunci anul asta nu mai era nici un volvo pe locul de cea mai sigura masina, la anul nu avea cum sa fie bmw detronat de noul volvo ce va iesi si va avea un pret de aproximativ 20 000 euro sau mai mult si va avea dintr-un 2.0 400 cai! si totusi, daca tu nu vrei sa compar volvo cu masinile nemtesti inseamna ca nu se compara, este incomparabil este superior, asta inseamna, ca daca te apuci sa compari fiat renault, peugeot, opel etc. cu volvo te inseli amarnic, faci o prostie cum nimeni nu a m-ai facut... daca noi romanii nu am prea vazut volvo la viata noastra e normal sa nu ne prea atraga deoarece spune-mi tu 2 modele diferite de motoare volvo! un motor puternic volvo pe benzina si unul puternic pe motorina, fara sa dai search pe google, stii? nu, normal ca nu, pentru ca noi romanii nu am crescut cu volvo, suedezii nu au prea exportat masinile prin zona noastra si normal ca nu stim mai nimic de ele, daca habar nu ai de volvo, macar documenteaza-te ca nu numai siguranta este punctul forte la un volvo! arata-mi tu masina germana cu 4.5 milioane de km? ai sa imi arati macar una? eu iti arat un volvo de 4.5 milioane de km care merge si azi! si nu e din 2000 e din 80! arata-mi tu o masina din 80 ce porneste mai bine la -40 de grade decat un volvo! in prezent mai toate pornesc bine la -40 de grade [ma refer la cele noi] arata-mi tu o masina din 92 cu airbag lateral, arata-mi tu o marca cu o istorie mai buna! volvo se remarca cu foarte multe! face mai toate clasele de masini camioane autoutilitare utilaje, autocare autobuze

| thegeaba a răspuns (pentru RB26DETT):

Lexus, Aqura, Toyota, Honda
Masini facute in Japonia, mult mai fiabile decat un Volvo sau o masina nemteasca. Daca nu ma crezi pe mine, uita-te peste cifre.
Masinile nemtesti nu mai sunt demult ce erau, doar renumele a ramas. Dar toate tarile V europene stiu deja asta, doar in tarile E europene sunt ridicate in slavi.
Daca zici ca o masina Sh, si veche de 16 ani e fiabila inseamna ca n-ai niciun fel de treaba cu masinile. De fiabilitate poti vorbi numai la masinile noi, sau aproape noi. La restul e pura loterie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RB26DETT):

Honda Accord, de exemplu, se usureaza pe oricare volvo vrei tu daca vorbim de fiabilitate. Honda produce si avione, si motociclete.
Ala a avut o pasiune pura cu volvo-ul de l-a intretinut asa, si nu ai de unde sa stii ce a schimbat cu adevarat si ce nu. De unde stii ca daca nu isi lua alta masina nu ajungea si cu aia la numarul respectiv de kilometrii? Reclama volvo.
Tu de care volvo nou vorbesti la 20.000 de euro? Uite-te pe mobile.ro de exemplu si te pisca de vreo 40.000 lejer un s60 aproape nou.

| RB26DETT a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda zi-mi tu un mercedes din 2013 la pretul unui volvo? poate este dar la clasa inferioara, clasa de masini mici cu putine dotari etc... in legatura cu cel ce are masina cu 4.5 milioane km parcursi, crezi ca nu mai sunt altii ca el cu alte masini? multi vor sa ajunga la acei km dar le cedeaza masinile le mananca rugina, li se strica motorul de tot, pentru mine volvo este marca in care ma pot baza deoarece stiu ca volvo nu a copiat niciodata de la alte marci, cum face mercedes ca doar sunt maestri in a copia designul si tehnologia, mai nou cei de la mercedes au copiat de pe volvo designul scotand a45 vei vedea ca seamana cu v40-ul nou, si inca ceva, motoarele de 1.5 care le vezi azi pe logan le vei vedea si pe a45 tongue mda, mercedes foloseste motoare de renault, laughing)) patetic, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RB26DETT):

Eu ziceam doar de mercedes cobra, cele noi intr-adevar au multe "surprize"... la 2000 te poti trezi ca iti pica, cutia si etc. Asa cum a zis si thegeaba, ''masinile nemtesti nu mai sunt demult ce erau''. Nu mai ai aceeasi siguranta, inconjurat de materiale de proasta calitate chiar si in interior (noua octavia3 de exemplu, chit ca nu e 100% nemteasca, tot are ca mama VW)
Si nu avem de unde sa stim cate masini au mai ajuns la asa numar mare de kilometrii, uite de exemplu unul a ajuns cu o octavia tour la 1 milion.
Alt exemplu de motor fiabil este 1.9 tdi de pe audi-urile mai vechi, de 131 de caluti, motorul ala e tanc.
Intr-un fel e aiurea ca in ziua de azi cu greu mai gasesti o marca. "originala".Iti iei o mazda(nu noua, ca s-a despartit de Ford) si dai de motor de la PSA.