| tavytz a întrebat:

Care sunt cele mai rezistente marci de masini?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea ar spune ca : Mercedes, BMW, VW, Audi, Toyota, Honda, Skoda, Mitsubishi etc.

Eu cred ca nu prea mai exista "marci rezistente" acum. Intradevar toti cunoastem legenda Mercedesului indestructibil si stiu ca inca functioneaza o gramada de Mercedesuri din 1900-toamna, dar cred ca doar legenda a ramas. Chiar se vorbeste de o teorie a conspiratiei in lumea auto care presupune ca nu se mai construiesc masini care sa reziste foarte multi ani dintr-un motiv simplu, lumea nu ar mai cumpara masini noi si companiile nu ar mai face profit. Adevarul e ca acest fapt e vizibil cu ochiul liber comparand doua masini din epoci diferite, de exemplu Opel Vectra B cu Opel Insignia sau Opel Astra H cu Opel Kadett. Crezi ca modelele noi o sa reziste cat "strabunicile" lor? Eu ma indoiesc. Bineinteles ca exista o legatura intre pretul masinii si eventuala durata de viata a ei, la modul ca un BMW o sa traiasca mai mult decat un Reno' sau o Dacie, dar restul aspectelor sunt doar strategii de marketing dupa parerea mea.

Cea mai buna varianta de a alege o masina e aceea in care gasesti raportul cel mai bun calitate/pret, cat despre marca, nici prea prea (Audi, BMW) pentru ca o sa te coste marca, nici ultima gaina de la aprozar (Dacia, Daewoo, Lada etc) fiindca "nimic nu dai, nimic nu iei". Cel mai bine e sa alegi o marca de mijloc ca sa zic asa, cu o oarecare traditie si prestigiu gen: Opel(cred ca e cea mai corecta marca referitor la ceea ce ofera si ceea ce cere), Skoda, SEAT, Ford, VW( desi VW incepe sa devina marca de lux).

Sper ca ti-au fost de folos sfaturile mele!

24 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Depinde la ce te referi rezistente. Daca te referi rezistente in caz de accident atunci Volvo. Daca te referi rezistent ca durata de viata atunci cele germane. Aici depinde foarte mult de criteriul dupa care te referi la rezistenta.

| kurinkita a răspuns:

In caz de accident: Volvo
Daca te referi la cat de tine masina, depinde doar de cum te comporti cu ea. Una e sa mergi cu ea frumos, sa o tii in plaja de turatii recomandate si sa iei in intampinare toate gropile de pe meleagurile tarii noastre si alta e sa mergi cu ea cu pedala de acceleratie in podea si sa iei toate gropile din drumuri la puricat. Poate fi atunci si BMW si VW (masini foarte supraestimate in tara noastra pentru. ce pot) fie si tancuri, ca tot vor "crapa" mai repede decat un trabant pe nitroglicerina.

| Sound_9139 a răspuns:

Ca fiabilitate aici intra consum, costuri de intretinere (piese, etc.) eu optez pentru vw

NOname
| NOname a răspuns:

Votul meu este pentru BMW.winking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Volkswagen.

| adryanb27 a răspuns:

Frate, marcile germane sunt cele mai rezistente_Volkswagen si Mercedes, + rolls royce! parerea mea, si cred ca e buna! sall

| Sofer a răspuns:

As zice ca VOLVO face cele mai rezistente masini.

| shadovv a răspuns:

Rezistente? adica sa nu se strice repede?
pai wv, japonismele si bmw

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Audi, volvo, VW, bmw

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bmw,audi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pisat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parearea mea Renault-urile...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mercedes si celalalte masini :d

| NoKidding a răspuns:

Trabantu' frate!

| puyshor a răspuns:

Lexus, bmw, mercedes, audi(a5 preferatul meu)

| laugh a răspuns:

Suuv-urilewinking

| sma_8431 a răspuns:

Vw, skoda, seat, cele japoneze(mitsubishi, nissan, toyota, honda dar na costa mult cand trebuie sa repari ceva la ele) parerea mea

| volvofan a răspuns:

Rezistente si sigure sunt bineinteles VOLVO. Uita-te pa crashtest si vezi mai multe...

| wally a răspuns:

Eu votez pentru VOLVO, la orice te referi.

| dangereuxmirax a răspuns:

Mercedes-Benz - este considerata cea mai buna masnia din Germania!

| dangereuxmirax a răspuns:

Mercedes-Benz - este cea mai buna masina din Germania! si este cu mult mai rezistenta decit BMW-ul!

| dangereuxmirax a răspuns:

MERCEDES-BENZ - e cel mai bun auto din Germania! am vazut de tare multe ori ca un Mercedes-benz duce un Bmw la remorca

| FreeStyL a răspuns:

Daa. masinile nemtesti, eu mi-am schimbat parerea despre masinile astea. Cred ca am ramas noi tot cu gandul ca nemtii fac cele mai bune masini. Este adevarat, dar de ex as alege o Honda. Sigur va intrebati ce vad eu la Honda. Cred ca sunt cele mai rezistente motuare si f gandite, atat caroseria, cat si motorul.De ex decat un golf 3 din 93-94 mai bine o Honda Civic din acelasi an.(mentionez ca am 24 de ani, nu prea am nevoie de o masina de carat cu ea.) romanii. Sunt la fel cu masinile ca si cu hainele. majoritatea romanilor le plac hainele de firma cum ar fi Puma, Nike, Adidas.Mai exista si altele...asa si masinile nemtesti.