| cossmy a întrebat:

Care sunt diferentele la fiabilitate, durata de viata etc intre audi a4, vw passat si skoda octavia? Si nu ziceti pls ca audi e audi, vw e vw etc. Efectiv ce e diferit in afara putin de design si marca in sine?

Răspuns Câştigător
| Minks a răspuns:

Pai masinile de le-ai spus au aceeasi platforma, acelasi motor (daca e vorba de celebrul TDI). Practic o sa vezi ca in linii mari designul interior are mici similaritati. Durata de viata depinde de sofer si de felul in care o intretine. Iti dai seama ca daca mergi ca un turbat si iei toate gropile posibile nici masina nu o sa te tina 100 de ani. Eu personal, cand am fost in Germania, am vazut un VW passat cu aproape 1 milion de kilometri. ERA o rabla pe roti, dar mergea. Ar trebui sa te interesezi pe forumuri de specialitate (VW, Audi, Skoda) despre diferitele probleme aparute. La tabla nu o sa ai treaba cu nici-una din ele, chiar si mai veche de 2000 dar piesele de schimb o sa te manance de bani.

5 răspunsuri:
| cossmy explică:

Si am uitat sa mentionez in intrebare si de calitatea materialelorhappy Si un general, orice asemanari sau deosebiri

| cossmy explică:

La skoda nu'mi place lumina din bord, ca e verde. Arata cel putin uratstraight face

| bsorynovidiu a răspuns:

Nici o diferenta. Skoda octavia si cu A4 sunt chiar aceeasi masina, cu aspect, echipari, materiale diferite, dar in mare is amundoua pe platforma Golfului. Passat-ul e o clasa mai mare, la fel de fiabila, platforma comuna cu audi a6 si skoda superb.

| LaTulipeNoire a răspuns:

Am sa fac un top pentru fiabilitate si materialele din care sunt construite:

1. Volkswagen Passat
2.Audi A4
3.Skoda Octavia

Nu sunt mari diferente intre ele, Skoda e facuta de Volkswagen deci Volkswagen ar trebui sa fie superior Skodei.

Toate 3 sunt masini foarte bune dintre toate te-as sfatui sa-ti cumperi o Skoda Octavia Vrs (2. 0 turbo) culoare albastru electric. Sper ca ti-am fost de ajutor

| Kennedy95 a răspuns:

Poi eu sunt de parere ca a4 est cel mai fiabil dintre cele mentionate de u