| DomnulMuratura99 a întrebat:

Care sunt toate platile obligatorii pentru un autoturism? Ma refer gen impozit,asigurare, rca, casco...nu ma pricep..si cam cat costa sa iau un set de placute de inmatriculare dupa ce achizitionez un autoturism?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Impozit anual, RCA (asigurare obligatorie) intre 1 luna si 12 luni (trebuie sa ai cand circuli), Rovigneta cam tot asa, daca parasesti localitatea in care e inmatriculata masina, verificarea ITP la 12 sau 24 de luni, in functie de vechimea autoturismului.
Asigurarea CASCO nu este obligatorie.
Inmatricularea costa cam asa:
~50 de lei formularele tipizate
37 de lei contravaloarea certificatului
40 de lei placutele de inmatriculare sau 85 daca vrei preferential.
In momentul inmatricularii trebuie sa ai valabile RCA-ul pe numele tau, si ITP-ul.
Daca masina nu este inmatriculata in Romania, la acestea se adauga o omologare la RAR care costa cam 500 de lei, si costul traducerii actelor, daca e cazul (~30 de lei).

1 răspuns:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut.Obligatoriu trebuie sa platesti Impozitul, ITP ( o data la un an pentru masini mai vechi de 12 ani si 2 ani pentru cele mai noi), asigurarea si daca planuiesti sa parasesti localitatea trebuie sa platesti si rovineta.Sa iti dau un exemplu concret, eu am facut itp cu 150 lei pe 2 ani, asigurarea ma costa 250 lei pe 6 luni(motor 2.0 TDI) si rovineta 130 lei pe un an. Daca masina o cumperi din Romania si are toate actele ok atunci cam cu 200 lei o treci pe numele tau. Daca o aduci din afara te costa cam 100 euro RAR si 30 lei o traducere.
Pretul asigurarii si impozitului depinde atat de varsta proprietarului cat si de marimea motorului. Atata timp cat este un motor sub 2L, nu o sa fie sume mari si sigur o sa te descurci.