| publicname a întrebat:

Cat costa benzina in ziua de azi.De ex cat costa sa parcurg 300 km cu masina?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Atunci cand alimentezi nu pui exact cantitatea de care ai nevoie, de obicei pentru masinile mici se calculeaza 10l/100 km, chiar daca masina are un consum mixt mai mic. In niciun caz nu socotesti 5l/100, pentru ca acela este eventual un consum minim, care nu se poate obtine in conditiile in care nu avem autostrazi si in 300 km sigur vei trece prin localitati, vei efectua depasiri, ba chiar vei stationa destul de mult in trafic. In plus chiar si pe autostrada consumul ar fi mai mare, minimul obtinandu-se doar atunci cand mergi cu o viteza constanta de 80-90 km/h.
In concluzie la 300 de km socotesti 30l, adica vreo 130 RON, chiar daca vei mai ramane cu ceva benzina in rezervor.

| Vizitiul a răspuns:

Http://www.pretbenzina.ro/
Preturile se situeaza intre 4, 28 si 4, 39 RON.]
In legatura cu intrebarea ta, depinde de cat consuma masina ta la suta de kilometrii. Sa presupunem ca, consuma 5 l de benzina la 100 de kilometrii. La 300 de kilometrii va consuma 15 l. Pentru a parcurge 300 de kilometrii e necesar sa scoti bin portofel aproximativ 64 de lei noi (calculul a fost facut cu pretul minim la litrul de benzina-4, 28 lei noi.)

| cornel a răspuns:

Pai costa 4. 5 lei/litru.
si daca ai merge 300 km.depinde ce masina ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Cris / la tine in oras? In cazul acesta specifica TARA!
12. 9 lei/litru inseamna 129 000 lei!
Deci? Poate ne lamuresti!
Consumul mediu este dat de consumul masinii, stil de mers, tipul de drum, categoria de drum, temperatura exterioara...etc si etc...

| jrjrjeee a răspuns:

Depinde foarte mult de cat consuma masina!

| UnderGroundForMe a răspuns:

Ca sa parcurgi cu masima 300km costa cam 80lei-90 nu stiu sigur

| Cris_8138 a răspuns:

La mine in oras benzina costa 12. 9 lei/litru si adica daca masina maninca 6 litri la 100 de km atunci iti trebuie 232. 2lei ca sa parcurgi 300km