| jackie12345 a întrebat:

Cât costă un test de presiune motor?

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Intuiesc ca te costa maxim 100 de lei, kitul de testare a compresiei este vreo 150-200 si ceva de lei, deci verificarea nu ar trebui sa depaseasca valoarea obiectului cu care se realizeaza testarea compresiei.
Cauta un service care are asa ceva, desi toate ar trebui sa aiba caci nu este scump si mai ales ca mai bine dai 80-100 de lei pe verificare decat sa cumperi tu aparatul caci nu vad rostul ca il faci odata si apoi ramai cu el.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Panamax):

Daca e vorba de diesel, scoate tu bujiile cu 100 de lei laughing
Desi, imi aduc aminte ca am platit un aurolac sa-mi ia compresia la Focus, cand m-am dus sa iau masina, nici macar nu notase compresia, a zis ca e 16-17 pe toti cilindri, si trebuie segmentat motorul... Nu stia tampitul cu ce ma ocup eu, incerca sa se lipeasca de un tun.
I-am dat 60 de lei, bani in care imi schimbase si furtunasele de retur de la injectoare, apoi am dat parca 200-220 de lei pe manometru Yato, am masurat eu compresia, si surpriza: cel mai slab cilindru 22, doua aveau aproape 30 de bar compresie...
Daca vine un motor din ala "misto", cu bujiile pe sub admisie, ori se ia compresia pe la injectoare (si nu prea iese corect), ori va costa "multisor", si se va primi bonus o curatare EGR + admisie, ca trebuie sa fii nebun sa le pui la loc murdare.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

@sierra el ne-a spus deja ca e vorba de 3 cilindri, nu vorbim de filme sau avioane, mai rar exista lamborghini de 12V care sa aiba nevoie de acest test simplu pentru ca la 12 ani au tot atataia km precum masinile rulate in Germania zilnic pe austostrada in 3-4 ani, lambo sunt masini care te plimbi in weekend nu cu care faci taximetrie sau naveta, iar detinatorii de lamborghini numai conteaza ca dau 100-500 lei sau 500 de euro pe un asemenea test.
Te cam roade invidia ca nu esti mai sus intr-un top care nu ajuta cu nimic
toti va dati cunoscatori dar aveti niste harburi acasa eventual si cu volan pe dreapta ca asa e tot marlanul prost si fudul, ati vazut masini bune in filme doar!

| sierra1 a răspuns:

Depinde de
- tip mașina
- nr cilindri
- atelier
- rapacitatea meșterului

| jackie12345 explică (pentru sierra1):

Skoda Fabia 1.2 HTP 2007.
3 cilindrii

| sierra1 a răspuns (pentru jackie12345):

Nu mai e cazul, ai decis!

| sierra1 a răspuns (pentru jackie12345):

Ce fain, și la un lamborghini 12V e tot atâta, după cum zice specialistu'

| jackie12345 explică (pentru sierra1):

Adică?

| sierra1 a răspuns (pentru jackie12345):

Ce?

| jackie12345 explică (pentru sierra1):

Ai scris "nu mai e cazul. Ai decis!"

| sierra1 a răspuns (pentru jackie12345):

...să ne agităm

| Panamax a răspuns:

Iti cumperi un tester Yato de 60 de lei si iti masori singur, trebuie doar sa demontezi bujiile.
Si pe mine ma bate gandul sa imi cumpar unul.