| AvalohAlyn a întrebat:

Cat de greu este sa conduci un autobuz în realitate? N-am mai pus întrebarea asta nu știu ce o tot ștergeți

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Partea practica nu cred ca este mai complicata decat la un camion; fiind "dintr-o bucata", consider autobuzul mai usor de manevrat. La tir, de exemplu, cand faci manevre cu spatele si virezi cu tot capul tractor, oglinzile nu-ti mai spun nimic.
La autobuz trebuie sa tii cont ca ai oameni inauntru, deci trebuie sa conduci frumos, si sa stii sa lucrezi cu ei. Ca la fiecare cursa vei avea cel putin cate un nesimtit, etc. Iar daca conduci de parca ai fi cu masina mica, crezi ca "te bagi" undeva, dar esti nevoit sa franezi mai brusc ca sa ii acorzi prioritate cuiva, se poate dezechilibra vreo batrana care isi muta sacosele, sau se pregatea sa coboare (deci nu era pe scaun), si se mai lasa cu spitalizare dintr-atat.

| minrest a răspuns:

Mare e raspunderea; daca pui o frana brusca poti sa ranesti cativa pasageri, iar daca nu o pui poti sa ii omori. Dar greu nu e, se invata.