| anonim_4396 a întrebat:

Cât de încet poate rula un autoturism pe diesel încât să nu moară motorul, dar fără a apăsa ambreiajul, mă refer la viteza aia până în momentul în care te lasă motorul

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa ce bagi 1ª dai drumul incet la ambriaj pana se elibereaza complet si masina va rula singura, intre 5 si 10 km merge asa la viteza aia zic

| Valyasdfg a răspuns (pentru mgtow):

Păi si dacă trebuie sa întru pe o stradă îngustă pe care trebuie să mă incadrez perfect? Am nevoie de frana si atunci, vine întrebarea, eu atunci trebuie sa apăs ambreiajul si frana.

| mgtow a răspuns (pentru Valyasdfg):

Normal altfel daca apesi frana direct iti moare motorul si zdruncina masina, de obicei o scoti in N si franezi fara ambriaj asa fac multi soferi

suntserios
| suntserios a răspuns:

In ce treapta?

| sierra1 a răspuns:

Lasă-l la ralanti în treapta I - nu atingi nici o pedală, mergi aproape la pas

| Frank51 a răspuns:

Tu te referi la viteza in relanti. Viteza este in functie de treapta. Treapta unu in relanti are 5-10 cum a zis cineva mai sus, treapta 2 are cam 20, treapta 3 are 35-40, si tot asa. Doar in cazul in care ai nevoie de o viteza mai mica de 5km/h trebuie sa apesi ambreiajul.

| Akimakim0707 a răspuns:

Răspunsul de mai sus e greșit, mașina poate rula fără a interveni asupra pedalelor, doar după ce a fost băgată in prima viteza și a fost accelerata pana la limita normala de 2-a viteza. După ce ai făcut asta și nu sunt obstacole in fata, mașina va rula maxim 1km. Este logic ce spun, plus ca am și experimentat, adica, imaginează-ti, ai băgat-o in prima viteza, ai accelerat pana la 2-3 mii de turații după care o lași, dim cauza forțelor fizice, cauzate de atingerea cauciucurilor de asfalt plus forța de apăsare a aerului ce lovește mașina, aceasta poate rula maxim 1km, dacă sunt condiții ideale, nici de cum 10km cum spunea un băiat mai sus!

| Valyasdfg a răspuns (pentru Akimakim0707):

El s-a referit la câți km ai pe oră intre 5-10