| anonim20155 a întrebat:

Cat poate tine combustibilul intr-o masina? Cati ani pote sta in rezervor fara sa se strice sa se altereze si sa poti pleca la drum daca nu ai folosit masina mult timp?

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Taica-miu la Mobra (benzina amestecata cu ulei), prin anii '80, a patit sa i se strice benzina, dupa cateva luni. A zis ca se facuse atat de proasta, incat nu lua foc nici de la bricheta.
Insa n-am mai auzit cazuri in prezent, cineva a scos o Dacie ce zacea de 20 de ani in garaj, cu benzina, iar benzina era inca buna.
Motorina e mai "cu cantec", conteaza si de calitatea ei. Se poate separa in timp, sau daca e motorina de vara, pe timpul iernii nu poate fi folosita, pentru ca devine gel.

| anonim20155 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai da atat la motorina cat si benzina. Deci, daca pui motorina de buna calitate poate sa tina si ani.

| Radu284 a răspuns:

Cea mai mare problema cu masina nefolosita mult timp este cu bateria, care dupa o luna sau doua nu va mai avea suficienta energie pentru a porni masina.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Auzisem de cineva care de frica comunistilor a ingropat o masina nemteasca de pe vremea razboiului.Si dupa revolutie a dezgropat-o si avea inca farurile aprinse ca uitase sa stinga luminile si a pornit la prima cheie.

| anonim20155 explică (pentru TrăieşteClipa):

Asta e un mit, cum sa stea cu farurile aprinse ingropata in pamant? Sfideaza legile fiziciic a sa zic asa. Sa stii ca in comunism erau masini nemtesti in Romania, spre exemplu Mercedesuri.

| kanechy a răspuns:

Depinde de combustibil, daca este motorina vei putea porni masina cu ea dupa 5-6 ani dar daca est benzina vei porni masina cam dupa 9-10 ani, diferenta este ca motorina este un combustibil mai putin inflamabil si acidul din el este mai redus fata de benzina ceea ce intre timp se depune in cazul in care are acces la aer, benzina insa este un acid puternic ceea ce il face sa dureze mai mult, el nu se depune doar ca se trece si nu mai are acelasi efect.

| Radix2000 a răspuns:

Motorina nu stiu, dar benzina dupa 2 ani parca iti pierde din proprietati si motorul merge foarte greu