| Robert55888855888 a întrebat:

Cat te costă pe luna taxele la mașină in UK?

Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Presupunand ca nu vorbim de vehicule 100% electrice (care sunt scutite de impozit). Daca masina a fost inmatriculata prima data inainte de 1 ianuarie 2017, depinde de emisiile de CO2. O masina mica de oras s-ar putea sa te coste nimic, un Clio £20-£30 pe an, un Focus vreo £120, iar un SUV in jur de £150-£200. Daca a fost inamtriculata dupa 1 ianuarie 2017, e taxa unica de £140/an pentru masini cu pret de lista sub £40.000, sau £310/an pentru masini mai scumpe de atat, pentru primii 5 ani, si dupa tot £140/an.

De departe cel mai mare cost (altul decat carburantul) va fi asigurarea, care te poate duce de la £400 anual la £1500, depinzand de foarte multi factori: valoarea masinii, puterea motorlului, varsta si experienta ta si daca ai sau nu antecedente cu probleme in trafic.

Per total, la nivel de o luna, as estima un cost de taxe (impozit plus asigurare) undeva pe la £50-£60, pentru un Ford Focus cu motor de 125 cp, aproape nou, condus de un individ mediu din UK. Poate varia mult de acolo, de exemplu un Aygo 1.0 din 2016 condus de un idivid de 50 ani fara istoric de incidente te poate duce la £20-£30 pe luna, in vreme ce un Range Rover condus de un pusti de 20 de ani o sa te scoata la £200 pe luna doar asigurare si impozit, poate chiar mai mult.