| anonim_4396 a întrebat:

Cat timp dureaza o calatorie din zona Moldovei (Suceava,Iasi,Piatra Neamt,Vaslui) pana in Spania(Barcelona, Malaga)

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

3 zile cu masina, 4 ore cu avionul

9 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Depinde cu ce mergi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu ca dureaza putin mai mult daca folosesti un elefant ca mijloc de transport decat daca a-i folosi o camila.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Voi presupune ca ai incercat sa formulezi intrebarea astfel: "Sclavete, ai incercat?". Ai o problema cu formularea intrebarilor, nici prima nu a fost mai fericita din moment ce ai omis mijlocul de transport din intrebare. Si ca sa-ti raspund, nu am incercat.

Pentru cultura ta generala, care iti lipseste cu desavarsire, pe langa fatul ca esti mai prostalau si nu sti sa scrii, "sclaveti" pot fi numiti cei care se duc in Spania, adica tot tu. Iar daca as avea camile si elefanti cu siguranta nu as fi "sclavete".

Da-i drumul in Spania, ai noroc ca nu le vorbesti limba si o perioada de timp le poti induce iluzia ca nu esti atat de prost ca in realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evident ca sunt umil pe strada, e o chestie care tine de buna crestere si bun simt. Inteleg ca ai petrecut ceva timp cu mama, ceea ce e destul de trist avand in vedere ca are o varsta inaintata. Deduc ca fetele apropiate de varsta ta nu vor sa stea cu tine, poate ai si un defect fizic pe langa inteligenta precara sau esti gerontofil, adica un defect psihic, tot pe langa inteligenta precara.

De ce sustii ca spun vorbe mari, tu nu ai recunoaste o vorba mare nici daca te-ar lovi peste bot. In locul tau as ramane la capsuni si cu siguranta nu m-as apuca de pariuri, nici ele nu sunt punctul tau forte.

Ca fapt divers, emoticonul pe care il tot pui la sfarsit indica frustrare si neputinta. Eu inteleg ca tu vrei, de fapt, sa pari detasat si relaxat in aceasta conversatie dar chestiile astea functioneaza doar cu persoane la fel de neinteligente ca si tine. Dintre noi doi doar unul se distreaza in conversatia asta si celalalt scrasneste din dinti si isi roade unghiile. Daca ghicesti care dintre ei esti tu, iti spun in cat timp parcurgi distanta dintre Iasi si Bucuresti!

| Decrepit a răspuns:

Daca esti baiat inteligent si nu ti se impaienjenesc ochii, faci Moldova-Spania in 40 de ore.De exemplu, dintr-un oras aflat la vreo 45 de km din Vaslui am facut odata 5 ore 45 pana in Deva.Adevarul e ca era si un sofer putin cam scelerat la volan.De acolo, pana la Oradea mai faciundeva la 1 ora 45-2 ore, iar dupa esti pe autostrazi, unde de la Debrecen pana in Barcelona ajungi si in 30 de ore, pentru ca esti legat non-stop pe autostrazi. Avionului ii ia in jur de trei ore, trei si jumatate, daca nu il ajuta conditiile meteo.

| str a răspuns (pentru Decrepit):

Suntem 3 soferi, cred ca ne incadram in timpul pe care l-ai spus!

| Decrepit a răspuns (pentru str):

Cel mai mult,pentru traseul din Romania,conteaza de unde pleci. Daca pleci din Suceava, o iei pe drumul spre Vatra Dornei - care este cam prost - iar de acolo, o iei spre Cluj, pe drumul caruia clujenii si bistritenii ii spun "Cureaua" pentru ca e foarte bun, desi e intrerupt de multe sate.Suceava-Cluj il faci cam in patru ore si ceva.De acolo,o iei spre Oradea. Daca pleci din Iasi, de exemplu, trebuie sa te duci spre Piatra Neamt, de unde iei drumul spre Gheorgheni, iar apoi spre Tg.Mures,daca nu ma insel. Daca n-ai fost niciodata pe portiunea de drum dintre Bicaz si Gheorgheni, puneti-l la volan pe cel mai tare cu nervii dintre voi trei, aveti o portiune ametitoare de vreo 10 km de serpentine pe la jumatatea drumului. Daca pleci din Piatra Neamt, acelasi drum. Daca pleci din Vaslui...o iei spre Onesti (trebuie deci, neaparat sa ajungi cumva de DN2, iar apoi, pe DN11, care te duce spre Onesti), iar de acolo o iei spre Tg.Secuiesc si mergi pana la Brasov, de unde devine usoara treaba, adica faci Brasov-Deva in vreo...patru ore, iar de acolo, mai ai vreo 100 si ceva de kilometri pana in Arad.

Totusi, de mentionat o chestie, daca pleci din Vaslui sau din zona apropiata, o sa trebuiasca neaparat sa treci prin Deva.Vedeti ca pana acolo o sa stati, aproape sigur, o ora degeaba (sau fie, o sa faceti 5 km intr-o ora) pe langa Sebes, unde se gatuie mereu traficul. Daca scapati de aglomeratie acolo, Vaslui-Arad il faceti in mai putin de 8 ore,schimbandu-va intre voi cand sunteti obositi. Daca n-ati mai fost afara, pregatiti si o mica "atentie" pentru vames, sunt dracosi rau, si cei de la Nadlac, si cei de la vama Bors.GPS-ul sau harta rutiera a tarii la purtator, neaparat.

| str a răspuns (pentru Decrepit):

O sa mai pun odata intrebarea asta la categoria ''Auto-moto'' copie si acolo raspunsul asta sa-ti dau funda de asta, pentru ca aici am selecat deja un castigator.Multumesc mult pentru sfaturi!

| Decrepit a răspuns (pentru str):

Nu e nevoie, poti sa-si stergi intrebarea de acolo, nu alerg dupa funde.