| Apolodoer a întrebat:

Cati cai inseamna la o masina 800 cm^3?

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

800 cm^3 reprezinta capacitatea cilindrica, nu puterea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Capacitatea cilindrica nu are legatura directa cu caii putere... Asa ca intrebarea ta nu are sens.

| Panamax a răspuns:

Oricum putini. Daca ai vant din spate prinzi 50km/h intr-un tarziu.

| GPA a răspuns:

Nu există un raport între capacitate cilindrică a motorului și puterea acestuia (în cal putere - CP, respectiv HP-horse power).
Sunt două lucruri total diferite, nu există formulă de calcul sau raport direct proporțional între capacitate și putere, puterea este stabilită la momentul construcției de către reprezentanța auto.
Documentează-te sau informează-te după modelul și seria mașinii și vezi câți cai putere dezvoltă motorul acesteia.

| Alexuţ02 a răspuns:

La motorul ala cred ca 30-35

| DascaluIoan a răspuns:

Dacă motorul e supraalimentat cu 6 turbine poate să aibă și 500 de cai... dacă nu, poate să aibă și 50 de cai.
Nu e o regulă care să spună câți cai putere are un motor de o anumită capacitate cilindrică.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cai frumoși, cei mai frumoși