| anonim_4396 a întrebat:

Cati km poti sa mergi cu un filtru de ulei mai mic la masina?
Sunt undeva unde nu gasesc filtru potrivit si trebuie sa merg pana in alta parte dupa el si as vrea sa stiu daca o sa pot sa merg cu masina asa.
Rezista?
Cati km pot sa merg?
Ce se poate intampla?

7 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Depinde de noroc, de la masina la masina, depinde ce filtru e, cu cat e mai mic, daca se potriveste 100% cu masina chiar daca e mai mic, sa nu acopere orificii sau mai stiu eu ce sa nu permita trecerea uleiului sa te trezesti ca mai strici altceva pe acolo, eu zic sa dai comanda de filtrul corespunzator si sa astepti pana vine. Eu unul nu m-as risca sa merg cu piese necorespunzatoare pe masina, mai ales cand vine vorba de ulei...

| Osana254 a răspuns (pentru RB26DETT):

Vechiul filtru era doar mai lung sa zic asa decat asta, dar se potriveste la fix acolo (in latime sau cum sa zic)...

| Frank51 a răspuns:

Nu e ok... Cei care ti-au dat filtru ce au zis? Au zis ca poti merge? Daca ei isi asuma, atunci poti sa te risti, eu altfel nu as risca, pentru ca filtru trebuie sa se potriveasca la fix, de asta este exact pentru masina ta, ca sa fie bun, daca nu se potriveste nu e pentru masina respectiva. Nu recomand sa mergi asa, si daca chiar vrei sa mergi pune filtru vechi inapoi.

| Osana254 a răspuns (pentru Frank51):

Nu cei care mi l-au dat mi l-au recomadat asa.Am intrebat pe cineva neutru la toata treaba.Nu stiu acum o sa vad.

| xerxes1 a răspuns:

Poti sa mergi si 10.000 km.
La un Renault cand comandam filtre imi dadeau fie mai inalte fie mai joase dar toate isi faceau treaba.
Chiar daca prin absurd filtrul se infunda exista o supapa de by-pass care lasa uleiul sa circule.

| Awwr_Adam_1999 a răspuns:

Poti sa mergi fara probleme dar cu atentie maxima.se poate ca vasul de expansiune sa ramana gol iar uleiul o sa se depuna acolo.

| Osana254 a răspuns (pentru Awwr_Adam_1999):

Am vorbit cu cineva ce cred ca se pricepe cat de cat si a zis ca pot si in jur de 500 de km sa merg...Eu momentan am nevoie sa ajung la 100 de km distanta din care jumatatea drumului pot sa las masina si la liber si de asta vreau sa stiu sa nu fac vreo dauna sau sa patesc ceva.