| Nemessys a întrebat:

Ce beneficii am eu daca iau un RCA mai scump? Aici ma refer la situatia cand se intampla un accident iar vinovatul nu sunt eu.

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In principiu nu are prea mare legatura cu cat de scump e RCA-ul tau in momentul in care altcineva e vinovat, atunci poti sa dai tu si 8000 de lei pe luna, cel care te-a avariat daca are RCA la city insurance tu tragi ponoasele happy

ce a descris morariu_claudiu mai sus nu e despre RCA ci despre CASCO. Cu cat ai un casco mai bun cu atat primesti bani mai repede, ti se repara masina mai ok cu piese de calitate etc

In opinia mea toate serviciile de asigurari/reasigurari din Romania sunt conduse de escroci si tepari, statul trebuia sa intrevina si sa plafoneze preturi la un anumit nivel, dar preturile sa fie nici imense dar nici infime ca la city insurance. Statul trebuia sa reglementeze niste preturi in piata suficient de ok raportate la nivelul de cumparare a romanului cat si la incidenta accidentelor care este din ce in ce mai mare pe soselile Romaniei datorita taranoilor care si-au luat si ei masini de acum cateva zile cand altii au de o viata. Bun deci am zis de preturi care ar trebui sa fie nici mici dar nici enorme si exagerate, nu este ok si va dau un exemplu si asta trebuia urmarit si de ASF ca pentru o masina de 2000 cm3 (sa zicem) si o valoare estimata de 30.000 euro la city insurance sa platesti RCA pe an 1000 de lei iar la Generalii sau Tiriac sa fie 2000 de lei, se puteau ca preturile sa fie sub forma "forfetara" 750 de lei la societatile "mai slabe" 900 la cele de top, adica nu dublul preturilor de la o societate de asigurari la alta. Ca si preturi am zis asa ca exemplu, nicidecum ca astea ar fi cele reale.
La city insurance s-au inghesuit cu totii pentru ca tocmai erau la jumatate asigurarile. Multi saraci nici asa nu si-au facut pe tot anul ci pe cate 1 luna de zile happy nu stiu daca se mai poate pe 1 luna dar mergem mai departe cu subiectul.
Din punctul meu de vedere insa in tara asta exista o alta problema mai mare decat societatile falimentare SI O SA VEDETI CA URMEAZA cat de curand EUROINS, dupa cum a declarat COTAR (Confederatia Operatorilor si Transportatorilor Autorizati din Romania).
DECI o problema mai mare decat societatile de asigurare-reasigurare falimentare sau in prag de faliment, o reprezinta gunoaiele de masini inmatriculate pe Bulgaria, acele carute pe roti care in afara de faptul ca platesc impozit si RCA pe Bulgaria, in momentul in care avariaza un autovehicul de Romania nu stiu cum il pot despagubi pe acesta...si aici vad vinovat doar STATUL care nu a venit cu lege, gunoaiele de Bulgaria nu au ce cauta in tara mea cel putin nu mai mult de sa zicem 90 de zile dupa care ai obligatia sa le inmatriculezi aici...dar asa tara asa ministri si asa popor!
Sfatul meu faceti-va CASCO, nu stai cu griji in nicio situatie, eu platesc de peste 10 ani si am beneficiat de zeci de mii de lei despagubiri pana acum de la ploi cu grindina la avarii usoare, faruri sparte etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu la nimic.
Da, exista pericolul sa te dea ala in judecata pentru bani daca RCA dau praf nu ii acopera dauna, dar astea sunt cazuri rare.

Nu de mult insa exista optiunea de regres parca se numeste care iti permite sa iti repari masina pe RCA tau daca nu esti vinovat si ei sa ia mai departe de la RCA vinovatului bani. Aici ai putea avea un avantaj.

| Nemessys explică (pentru suntserios):

Cineva te contrazice mai jos. Eu nu stiu pe cine sa cred. laughing O sa sun si eu sa intreb.

| suntserios a răspuns (pentru Nemessys):

Nu ma contrazice nimeni.

badpanda ca si tine ca si primul care ti a raspuns nu aveti nici cea mai vaga idee ce e ala un RCA si cum functioneaza.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici un beneficiu. RCA oferă aceleași condiții de asigurare după lege, indiferent care societate de asigurare emite polița. Dar în funcție de compania de sigurări la care îl faci, a șansa la un tratament mai operativ, în prelucrarea documentației, în rezolvarea cazului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

N-ai beneficii.
Doar la pachetele CASCO ai tu beneficii, ca iti repara si tie masina, eventual in reteaua lor de service-uri.
La un simplu RCA, "beneficiarul" este cel caruia ii strici tu masina, si nu cred ca sunt diferente intre City Insurance si Tiriac, de exemplu. Poate se vireaza banii mai repede cand e vorba de companiile mai rasarite, dar omul tot aceleasi optiuni pentru reparatie le are, masina ii e evaluata dupa aceeasi piata, etc.
Acum exista si firmele de daune auto, care lucreaza cu service-urile lor rapide, ofera masini la schimb si garantia unor servicii bune, chiar daca asigurarea e cea mai prastie.

Răspuns utilizator avertizat
| UserRo10 a răspuns:

Cel mai bine cumpara rca cu decontare directa. Astfel iti poti repara masina la propriul asigurator doar daca indeplinesti 3 conditii. Accidentul se intampla in RO, nu exista victime si exista maxim 2 participanti in incident

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Din ce am auzit, creste calitatea serviciului. Primesti bani mai repede, iti verifica masina mai repede, etc. Dupa mine merita sa iti iei un RCA mai scump doar daca ai si o masina mai scumpa. Adica de ce sa platesti 1000 lei pe an pentru o masina de 2000 euro? Eu consider un RCA mai scump doar la masini de 10. 0000 euro sau mai scumpe.

| suntserios a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Nu prea stii ce e ala RCA si la cel foloseste nu?

| badpanda a răspuns:

Exact cum zicea Claudiu.
Unele societati de asigurare se misca mai repede in caz de accident chiar daca nu este vina ta.Au mai multe agentii, mai multi agenti, nu iti raspunde doar robotul, nu trebuie sa astepti saptamani pentru o evaluare de daune.
Suntserios bate campii ca de obicei.