| aimullah123 a întrebat:

Ce conteaza mai mult la o masina pentru acceleratie mai puternica, capacitatea cilindrica sau caii putere?

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Evident caii putere.
Capacitatea cilindrica nu are legătură, motoarele evoluează si oferă puteri tot mai mari pa litraje cat mai mici.
Vad ca se face confuzie intre putere, cuplu, forță, ba chiar se pomenește de dimensiunile unor piese. Nu au nici o legătură, accelerarea depinde de puterea motorului, care reprezinta capacitatea acestuia de a efectua un lucru mecanic intr-o anumită unitate de timp. Ca sa nu facem lectii de fizica, cuplu foarte mare are si un tractor, forță dezvolta si un buldozer, dar nu înseamnă ca pot si accelera. De dimensiunea pieselor nici nu comentez, mai mare nu inseamna întotdeauna mai bun.

| darrio2007 a răspuns:

Caii putere sunt dati de capacitatea cilindrică.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Ehhh. nu mereu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru acceleratie conteaza cuplu. Cuplu e dat in general de capacitatea cilindrica in combinatie cu turbina si setarile motorului.
Caii putere conteaza la viteza maxima.

Insa o masina care are cuplu mare are si multi cai si probabil si co campacitate cilindrica mare

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. pentru acceleratie: conteaza sa apesi pedala.
2. pentru un demaraj "violent" conteaza cel mai mult:
a. cuplul motor-lungimea manetonului
b. nr. kw/Kg-cai putere/kg. vehicol
c. aderenta amvelopelor la carosabil

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Felul cum arata, sa fie luxoasawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cai putere = acceleratie | cuplu = forță. De obicei mașinile cu motor pe benzină sunt mai rapide deoarece dezvoltă mai mulți cai, motoarele diesel au cuplu mai mare.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimaaaxgar a răspuns:

Amândouă

| MarvelStars28 a răspuns:

Caii putere, CLA 43 AMG are motor de 2.0 si 360 de cai, si se infige mult mai bine ca un motor american vechi de 3.0 si 200 de cai.