| EmilTraian95 a întrebat:

Ce " coteturi " pana in 500 de euro cu consum decent cunoasteti? vreau sa imi scoata sub 8% consumul. Vreau sa fie foarte rezistenta am deja o dacie 1310 cu un super scut la motor am dat odata intr un sant de 40 de cm abia s-a indoit vreau ceva sa pot da in gropi uriase cu ea si sa ma tina, dacia mea cea veche tine dar vreau sa stiu daca merita sa o repar ( singura problema a ei este consum de 18-19% asa ca ma gandesc sa ii cumpar motor pe injectie sau un 1.6 diesel de golf 2 ) deci intrebarea mea este : Exista vreo masina de lucru la fel cum este dacia sa suporte lovituri puternice in special dedesubt sau sa imi repar dacia mea 1310? mentionez ca nu voi circula deloc pe drumuri publice cu ea ci numai pe teren accidentat cu gropi destul de mari. ( opel ascora sau ford mi se par putin cam joase.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu exceptia Golfului 3 si a Oltcit-urilor, n-am vazut masini la care sa se rupa roti pe teren accidentat.
Pe mine m-a enervat Dacia, ca piesele de la suspensie nu sunt ieftine, manopera e grea, iar fiabilitatea e... Comparabila cu cea a scuterelor chinezesti.
La 500e, daca nu iti trebuie acte, gasesti diferite masini cu volan pe dreapta, ani destui de buni, cu putini km. Cauta una cu garda la sol cat mai inalta, si suspensia cat mai simpla.
Eu am mers cu un Jeep de prin 2003, motor 3.0 diesel (consum mic), transmisie automata, cu volan pe dreapta, cumparat cu putin peste 1000e.

| EmilTraian95 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Tu esti expertul. da mi exeple masini cu garda inalta stiu doar loganul care e destul de scump totusi laughing vreo 5 exeple sau daca se poate si cateva pe diesel e perfect. deja stresez lumea cu multimea mea de intrebari pe aici

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru EmilTraian95):

La capitolul asta nu prea 'le am'. Eu doar masini de asfalt stiu.
Vezi Opel Frontera pe la ce preturi e, si alte 4x4-uri de genul.
De Suzuki Vitara mai bine te feresti, consuma mult si se rup de la rugina.

| MarotaAnisociala a răspuns:

Sub 500 € nu gasesti nici cu popa in spatele tau! Repara Dacia! Daca mergi cu ea pe teren accidentat logic ca consuma mult. Oricum stiu ca nu ar consuma putin, dar repara masina!

| EmilTraian95 explică (pentru MarotaAnisociala):

Pai totusi de cosnuma 10 la suta nu imi parea rau dar am bagat in ea 24 de litri de benzina in 3 si am facut cam in jur de 130 de km,

| MarotaAnisociala a răspuns:

Daca gasesti esti tare!