| amo a întrebat:

Ce credeti despre ambuteiajul din localitatea voastra? Cine poate rezolva problema? In cat timp? Prin ce mijloace?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

3 modalitati am, 1º masina dar cu somajul pe care il am ma mai limit la ea ca trebuie sa am cureaua stransa, 2º metroul care merge foarte bine, 3º autobuzul care e cel mai ieftin dar innebunesti sa il astepti.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In orasul meu s-ar putea rezolva simplu, rapid si prin mijloace foarte ieftine: oprirea semafoarelor din toate sensurile giratorii, ba chiar si din multe intersectii, precum si transformarea celor cateva intersectii semaforizate foarte aglomerate in sensuri giratorii cu prioritate de stanga. Metoda este verificata in tari ca Austria sau Ungaria, dar in mod special in Franta, unde se spune ca ar fi jumatate din giratoriile lumii.
Iar pe termen lung, ar mai fi un mijloc la indemana celor de la rutiera: o mai buna selectie a celor care merita un permis de conducere. Asta se poate realiza prin optimizarea obiectivelor urmarite la proba de traseu si prin eliminarea intrebarilor tampite de la proba teoretica (gen cum sa conduci ecologic) si cresterea procentajului de intrebari referitoare la regulile de prioritate.

Răspuns utilizator avertizat
| Georgel26 a răspuns:

Buna~! Cred ca ar merita o sansa si mijloacele de transport eco, de exemplu bicicleta, pentru ca am multi prieteni care spun:bicicleta e viata mea, dar cand vine vorba de mers undeva cu ea, prefera tot masina sau altele.Cred ca trebuie sa iti propui ca aceasta sa fie mai presus de un hobby, si sa o folosesti pentru a te duce la scoala sau la servici(desi cu traficul care e in oras...si cu tembelii de la volan, asta inseamna kaput O. o ).
Pentru distante scurte ce ai zice de mersul pe jos?! E si sanatos si plus de asta economisesti benzinica.Chiar unchimeo zicea acum cateva luni ca atat de mult se enerveaza cand vede pietonii ca il depasesc pe trotuar, in timp ce el sta blocat la semafor sau in trafic. Asa ca exista solutii numai ca ele trebuie puse in aplicare.
big grin