| anonim_4396 a întrebat:

Ce diferențe sunt între o mașină automată/ manuală? Dar după 200.000 km?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vechimea si problemele care vin in functie de cum a fost folosita

| RAY a răspuns (pentru mgtow):

Teoretic vorbind desi nu am habar de masini, da conteaza cum a fost folosita si calitatea acelui produs, cred ca asta este mult mai important

| FreddieM a răspuns (pentru RAY):

Neata Ray. L-ai recuperat pe mgtow?

| RAY a răspuns (pentru FreddieM):

Neata,da

| RAY a răspuns:

Http://www.4tuning.ro/......30668.html

Extrem de multi soferi dezinformati spun ca transmisiile automate se strica mai usor ca cele manuale. Ceea ce este total gresit. Iar cel mai bun exemplu este cazul americanilor, acolo unde lucrurile stau invers decat in Romania: una din zece masini este manuala, restul automate. Si circula nestingherite sute de mii de automobile automate cu peste 500.000 de mile la bord, fara probleme, ca in prima zi.

Chiar si in Romania sunt destule automobile automate care au multi kilometri la bord si nu au avut niciodata probleme. De ce? Pentru ca au fost intretinute corespunzator. O cutie automata este la fel de fiabila ca una manuala daca ai grija de ea cum trebuie. Apropo: batranul are un Cielo cumparat de nou cu o cutie GM automata in 3 trepte. Are peste 200.000 de kilometri la bord, a vazut toata lumea si inca circula. Asadar, cine spune ca transmisiile automate se strica, este prost informat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ce diferente sa fie? Una e automata alta manuala. La 200.000 km diferentele se vad in functie de cum a fost întreținută