| lamasanustefan a întrebat:

Ce e cu acea asigurare auto?
Adică de ex. dacă fac accident cu unul si e vina lui să zicem.
El îmi dă Asigurarea.
Ce fac pe urmă?
Îmi repar mașina gratis?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asigurarea RCA este obligatorie pentru a putea circula legal si in baza acesteia firma de asigurari plateste, in locul celui asigurat si vinovat de producerea accidentului de circulatie, reparatiile masinii soferului nevinovat, spitalizarea accidentatilor, despagubiri pentru familii in caz de deces in accidente de circulatie, etc.
In baza acesteia masina iti va fi reparata gratuit, contravaloarea reparatiilor va fi platita de firma de asigurare.

| lamasanustefan explică (pentru Ioandelasal):

Nu prea mi se pare logic. adica in loc sa plateasca ala, plateste altcineva in locul lui

| DascaluIoan a răspuns (pentru lamasanustefan):

Nu e chiar așa, el plătește asigurarea în fiecare an în condițiile în care în toată viața lui s-ar putea să nu facă accident.

| Ioandelasal a răspuns (pentru lamasanustefan):

Este foarte logic, tocmai de aceea proprietarul unei masini incheie asigurarea RCA si plateste taxa de asigurare. Si tocmai de aceea asigurarea RCA este obligatorie si nu poti circula legal fara a o avea.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dap, fix asta faci. E vina lui, asigurarea iti repara masina