| Ady117 a întrebat:

Ce este acela " fiscal "? Și la ce te ajută?
Și cum de mulți oameni nu au fiscal la mașinile lor?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Fiscalul este o dovada ca proprietarul nu are datorii la stat.

In cazul in care persoana nu poate oferii fiscal(are datorii) nu poate instraina masina.
De ce se intampla asta?
Ei bine, asta e modalitatea gasita de guvern pentru a-i obliga pe datornici sa-si plateasca taxele/amenzile.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Fiscalul este o denumire generica pentru radierea de la impozite. Înainte asta presupunea printre altele si eliberarea unui certificat fiscal care atesta ca vânzătorul a plătit impozitul la zi. Probabil de la acest certificat se trage denumirea de fiscal.
De ce nu au unii fiscal? Nu stiu, nu au făcut acte cu fostul proprietar, au datorii mari la impozite, mașina nu a fost inmatriculata in tara etc. Fiecare o fi având un motiv al lui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiscalul e doavada de la finante ca nu ai datorii la ei si poti radia masina din evidentele fiscale.

Multi nu il pot scoate tocmai pentru ca au datorii la stat

| Începătorul988 a răspuns:

Un act in care vanzatorul dovedeste ca nu are amenzi, si impozitul platit la masina.
Cel cars nu il au, ori au amenzi pe masina, ori nu au impozitul platit.