| Frank51 a întrebat:

Ce este de vina daca bate un injector cand turezi motorul?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

God, ce fel de intrebare e asta? Daca bate un injector, e de vina injectorul. Daca bate altceva, e de vina altceva.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

N-auzi prea des de bataie la injector, dar se poate. Cea mai comuna cauza, e cand se strica mecanic injectorul, adica ceva legat de etansarea sa pe chiuloasa, sau a conductei care intra in el. Mai au si cate o supapa in ele, poate face si aia galagie, dar mi-e greu sa cred ca se aude aia, pe langa trancaneala clasica al unui motor VW diesel.
Un tachet e mult mai posibil sa fie cauza sunetului, se duc chiuloasele la 1. 9TDI destul de des, chiar si la 2.0 TDI, fiind materiale proaste.
Eu iti recomand sa "nu prea" turezi motoarele astea, au sute de mii de km la bord, in Romania nici nu le mai intretine lumea cum trebuie, si te trezesti ca mai spargi motorul cand ti-e lumea mai draga. Daca nici nu e masina ta, e superb, dai vreo 300-500e pe un motor la mana a 2-a, obosit, si mai ai de mers si la RAR, sa-l omologhezi.

| mihaidmn a răspuns:

Injectorii nu bat laughing Poate tachetii. Si in cazul asta, ar fi indicat sa schimbi uleiul. Daca l-ai schimbat recent, incearca sa pui putin ulei in rampa. Sigur o sa isi revina.

| Frank51 explică (pentru mihaidmn):

Nu e masina mea, e a unui prieten. E un passat b5 1.9tdi am conduso recent si cam pe la 2000 de ture se simte ca bate ceva. El mi-a zis ca a fost la un service si mecanicul i-a spus ca ii bate un injector, etc. Si parca ii bate si planetaralaughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mihaidmn):

Tachetii se 'repara' punand ulei in rampa? laughing